Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 30.09.2021 - 12:14, Güncelleme: 30.09.2021 - 12:14
kitap

CHP’li Karabıyık Bakan Özer’e Fatih Projesi’ni Sordu

 

CHP’li Karabıyık Bakan Özer’e Fatih Projesi’ni Sordu

CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “FATİH Projesi’nin ne zaman bitirilmesi amaçlanmaktadır? Projenin sorumluları kimlerdir? Bugüne kadar FATİH Projesi kapsamında dağıtılmış tablet sayısı nedir? Proje kapsamında hangi firmalara ihale verilmiştir? İhale bedelleri nedir” sorularını yöneltti.
CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “FATİH Projesi’nin ne zaman bitirilmesi amaçlanmaktadır? Projenin sorumluları kimlerdir? Bugüne kadar FATİH Projesi kapsamında dağıtılmış tablet sayısı nedir? Proje kapsamında hangi firmalara ihale verilmiştir? İhale bedelleri nedir” sorularını yöneltti. CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, 11 yıldır tamamlanamayan Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi’ni sordu. FATİH Projesi’nin 2010 yılında dönemin Başbakanı tarafından büyük bir törenle başlatıldığını hatırlatan Karabıyık, önergesinde özetle şu değerlendirmeyi yaptı: “Bakanlığınız tarafından yapılan tanıtımlarda FATİH Projesi’nin eğitim sistemimizde çığır açacağı, eğitimin niteliğinin artırılması hususunda çok önemli katkılar sunacağı, projenin hayata geçmesi ile örgün eğitim kapsamındaki öğrencilere kitap dağıtılmayacağı, tabletler üzerinden tüm derslerin işleneceği bilgilerine yer verildi. FATİH Projesi kapsamında, okulların alan ağı altyapı işlerinin usulüne uygun yapılmadığı, teknik şartnamelere uygun olmayan malzemelerin kullanıldığı, planlamanın yapılamadığı, etkileşimli tahtalarla tabletlerin bağlantı kuramadığı basına yansımıştır. Kaç okulda fiber optik altyapı yerine standart bağlantı gerçekleştirildiği, okullarda kurulduğu iddia edilen bu altyapı çalışmalarına rağmen yeterli internet hizmetine niçin ulaşılamadığının yanıtı ise Bakanlık tarafından verilmemektedir. Proje kapsamında okullara ağ altyapısı kurulması amacıyla 408 milyon TL daha harcanacağı yakın zamanda açıklandı; ayrıca FATİH Projesi ile verilmeyen hizmetin parasının tahsil edildiği iddiaları da mevcuttur.” CHP’li Karabıyık’ın Bakan Özer’e yönelttiği sorular şöyle: - “FATİH Projesi devam etmekte midir? FATİH Projesi neden bitirilememiştir? - FATİH Projesi için önümüzdeki süreçte Bakanlığınızın planlaması nedir? FATİH Projesi’nin ne zaman bitirilmesi amaçlanmaktadır? - Projenin sorumluları kimlerdir? - Bugüne kadar FATİH Projesi kapsamında dağıtılmış tablet sayısı nedir? 2015’te açıklandığı üzere 10 milyon 600 bilgisayarın ihalesi yapılmış mıdır? Ne zaman yapılmıştır? Yapılmadıysa nedeni nedir? - Proje kapsamında hangi firmalara ihale verilmiştir? İhale bedelleri nedir? Hangi firmalardan etkileşimli tahta alımı yapılmıştır, tahta başına ödenen miktar kaç TL’dir? Hangi firmalardan tablet bilgisayar alımı yapılmıştır, tablet bilgisayar başına ödenen miktar kaç TL’dir? - Bugüne kadar altyapısı tamamlanan derslik sayısı nedir? Hangi okullarda altyapı tamamlanmıştır? Altyapı için ne kadar harcanmıştır? - Projenin eğitime etkilerini ölçen araştırma sonuçları nedir? Bu sonuçların kamuoyuyla paylaşılmamasının sebepleri nelerdir?”
Pencereyi Kapat
CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “FATİH Projesi’nin ne zaman bitirilmesi amaçlanmaktadır? Projenin sorumluları kimlerdir? Bugüne kadar FATİH Projesi kapsamında dağıtılmış tablet sayısı nedir? Proje kapsamında hangi firmalara ihale verilmiştir? İhale bedelleri nedir” sorularını yöneltti.
kitaprek

CHP’nin eğitim politikalarından sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Lale Karabıyık, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e, “FATİH Projesi’nin ne zaman bitirilmesi amaçlanmaktadır? Projenin sorumluları kimlerdir? Bugüne kadar F ATİH Projesi kapsamında dağıtılmış tablet sayısı nedir? Proje kapsamında hangi firmalara ihale verilmiştir? İhale bedelleri nedir” sorularını yöneltti.

CHP Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, Mahmut Özer’in yanıtlaması istemiyle TBMM’ye verdiği soru önergesinde, 11 yıldır tamamlanamayan Fırsatları Artırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) Projesi’ni sordu.

FATİH Projesi’nin 2010 yılında dönemin Başbakanı tarafından büyük bir törenle başlatıldığını hatırlatan Karabıyık, önergesinde özetle şu değerlendirmeyi yaptı:

“Bakanlığınız tarafından yapılan tanıtımlarda FATİH Projesi’nin eğitim sistemimizde çığır açacağı, eğitimin niteliğinin artırılması hususunda çok önemli katkılar sunacağı, projenin hayata geçmesi ile örgün eğitim kapsamındaki öğrencilere kitap dağıtılmayacağı, tabletler üzerinden tüm derslerin işleneceği bilgilerine yer verildi.

F ATİH Projesi kapsamında, okulların alan ağı altyapı işlerinin usulüne uygun yapılmadığı, teknik şartnamelere uygun olmayan malzemelerin kullanıldığı, planlamanın yapılamadığı, etkileşimli tahtalarla tabletlerin bağlantı kuramadığı basına yansımıştır. Kaç okulda fiber optik altyapı yerine standart bağlantı gerçekleştirildiği, okullarda kurulduğu iddia edilen bu altyapı çalışmalarına rağmen yeterli internet hizmetine niçin ulaşılamadığının yanıtı ise Bakanlık tarafından verilmemektedir. Proje kapsamında okullara ağ altyapısı kurulması amacıyla 408 milyon TL daha harcanacağı yakın zamanda açıklandı; ayrıca F ATİH Projesi ile verilmeyen hizmetin parasının tahsil edildiği iddiaları da mevcuttur.”

CHP’li Karabıyık’ın Bakan Özer’e yönelttiği sorular şöyle:

- “F ATİH Projesi devam etmekte midir? F ATİH Projesi neden bitirilememiştir?

- F ATİH Projesi için önümüzdeki süreçte Bakanlığınızın planlaması nedir? FATİH Projesi’nin ne zaman bitirilmesi amaçlanmaktadır?

- Projenin sorumluları kimlerdir?

- Bugüne kadar F ATİH Projesi kapsamında dağıtılmış tablet sayısı nedir? 2015’te açıklandığı üzere 10 milyon 600 bilgisayarın ihalesi yapılmış mıdır? Ne zaman yapılmıştır? Yapılmadıysa nedeni nedir?

- Proje kapsamında hangi firmalara ihale verilmiştir? İhale bedelleri nedir? Hangi firmalardan etkileşimli tahta alımı yapılmıştır, tahta başına ödenen miktar kaç TL’dir? Hangi firmalardan tablet bilgisayar alımı yapılmıştır, tablet bilgisayar başına ödenen miktar kaç TL’dir?

- Bugüne kadar altyapısı tamamlanan derslik sayısı nedir? Hangi okullarda altyapı tamamlanmıştır? Altyapı için ne kadar harcanmıştır?

- Projenin eğitime etkilerini ölçen araştırma sonuçları nedir? Bu sonuçların kamuoyuyla paylaşılmamasının sebepleri nelerdir?”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
kitaptanı
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.