Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 08.09.2021 - 15:40, Güncelleme: 09.09.2021 - 11:03
kitap

YİMPAŞ ranta kurban mı ediliyor?

 

YİMPAŞ ranta kurban mı ediliyor?

Günlerdir Malatya kamuoyunda yer alan eski YİMPAŞ binası için açıklama yapan Malatya Mimarlar odası; "Rant odaklı değil, kamu odaklı politikalara ivedilikle sahip çıkılması gerektiğine" dikkat çekerek, bir kısım alanın akaryakıt istasyonu olarak kullanıma açılmasına karşı çıktıklarını ifade ettiler.
YİMPAŞ arazisinde bir kısım yerin 29,5 yıllığına özel bir şirkete kiraya verilmesi ve akaryakıt istasyonu kurulacağı iddiaları üzerine Malatya Mimarlar Odası yönetim ve üyeleri, yaptığı açıklamada; "Rant odaklı değil, kamu odaklı politikalara ivedilikle sahip çıkılması gerektiğini ve konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha önemle vurguluyoruz." dediler. "FİKİR BİRLİĞİ SAĞLAMIŞTIK" Mimarlar Odası Malatya Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada,yer için belediye ile fikir birliği sağlandığını ama buna uyulmadığına işaret ederek; "Kamu arazi ve binalarının tahsisi ve devrinde, kamunun bölgesel temel ihtiyaçlarının ve ihtiyaca bağlı önceliklerin ortaya konması, kiralamaların bu öncelikler dikkate alınarak gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.  Malumunuz yaklaşık 15 yıldır atıl durumda bekletilen YİMPAŞ binası Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne 30 yıllığına devredilmişti. 18 Şubat 2021 tarihinde Malatya Mimarlar Odası olarak YİMPAŞ binasını yerinde incelemek, görüş ve önerilerimizi bildirmek üzere Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle birlikte keşif gezisi düzenlemiştik.  Çalışmalarımız doğrultusunda 49.000 m² kapalı alana sahip bu yapının hastane, yurt ve eğitim alanları güzergahında olması sebebiyle bölgesel temel ihtiyaçların kütüphane, sosyal tesis, kafe & restorant ve gençlik merkezi gibi çok amaçlı alanlar olduğu bildirilerek, kentleşme açısından da bölgenin gelişimi için YİMPAŞ binasının lokasyon önemi vurgulanmış ve Büyükşehir Belediyesiyle fikir birliği sağlanmıştı." dedi.  "KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ" Tüm bu görüşmelere rağmen bu yapının hangi amaçla kullanılacağı bilinmeden ve yeşil alan olarak değerlendirilebilecek bölümün 'Akaryakıt İstasyonu' yapılması planlanarak 29.5 yıllığına özel bir şirkete kiralanmıştır. Söz konusu yapının 49.000 m²'lik kapalı alanının ise bölge ihtiyaçlarına uygun olarak kullanıma açılıp açılmayacağı malumdur! İçerisinde 4 adet kapalı olimpik havuz bulunan bu binanın spor, kültür ve sanat merkeziyle donatılacağı açıklanmış ancak söylenildiğinin aksine rant odaklarına kurban edilmiştir. Kentsel gelişim açısından paydaşımız olan Büyükşehir Belediyesinin her türlü temel ihtiyaç tesislerini kullanıma hazır hale getirmesi zorunluluktur. Bu bağlamda Malatya Mimarlar Odası olarak YİMPAŞ binasının özel bir şirkete devredilmesini kesinlikle karşı çıkıyoruz! Bizler, kamu alanında inşaat, arazi tahsisleri, şirketleşme ve ticarileşmeye dayalı politikaları reddettiğimizi, rant odaklı değil, kamu odaklı politikalara ivedilikle sahip çıkılması gerektiğini ve konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha önemle vurguluyoruz.
Pencereyi Kapat
Günlerdir Malatya kamuoyunda yer alan eski YİMPAŞ binası için açıklama yapan Malatya Mimarlar odası; "Rant odaklı değil, kamu odaklı politikalara ivedilikle sahip çıkılması gerektiğine" dikkat çekerek, bir kısım alanın akaryakıt istasyonu olarak kullanıma açılmasına karşı çıktıklarını ifade ettiler.
kitaprek

YİMPAŞ arazisinde bir kısım yerin 29,5 yıllığına özel bir şirkete kiraya verilmesi ve akaryakıt istasyonu kurulacağı iddiaları üzerine Malatya Mimarlar Odası yönetim ve üyeleri, yaptığı açıklamada; "Rant odaklı değil, kamu odaklı politikalara ivedilikle sahip çıkılması gerektiğini ve konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha önemle vurguluyoruz." dediler.

"FİKİR BİRLİĞİ SAĞLAMIŞTIK"

Mimarlar Odası Malatya Şubesi Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada,yer için belediye ile fikir birliği sağlandığını ama buna uyulmadığına işaret ederek; "Kamu arazi ve binalarının tahsisi ve devrinde, kamunun bölgesel temel ihtiyaçlarının ve ihtiyaca bağlı önceliklerin ortaya konması, kiralamaların bu öncelikler dikkate alınarak gerçekleştirilmesi büyük önem taşımaktadır.  Malumunuz yaklaşık 15 yıldır atıl durumda bekletilen YİMPAŞ binası Milli Emlak Genel Müdürlüğü'nden Malatya Büyükşehir Belediyesi’ne 30 yıllığına devredilmişti. 18 Şubat 2021 tarihinde Malatya Mimarlar Odası olarak YİMPAŞ binasını yerinde incelemek, görüş ve önerilerimizi bildirmek üzere Büyükşehir Belediyesi yetkilileriyle birlikte keşif gezisi düzenlemiştik.  Çalışmalarımız doğrultusunda 49.000 m² kapalı alana sahip bu yapının hastane, yurt ve eğitim alanları güzergahında olması sebebiyle bölgesel temel ihtiyaçların kütüphane, sosyal tesis, kafe & restorant ve gençlik merkezi gibi çok amaçlı alanlar olduğu bildirilerek, kentleşme açısından da bölgenin gelişimi için YİMPAŞ binasının lokasyon önemi vurgulanmış ve Büyükşehir Belediyesiyle fikir birliği sağlanmıştı." dedi.

 "KONUNUN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ"

Tüm bu görüşmelere rağmen bu yapının hangi amaçla kullanılacağı bilinmeden ve yeşil alan olarak değerlendirilebilecek bölümün 'Akaryakıt İstasyonu' yapılması planlanarak 29.5 yıllığına özel bir şirkete kiralanmıştır. Söz konusu yapının 49.000 m²'lik kapalı alanının ise bölge ihtiyaçlarına uygun olarak kullanıma açılıp açılmayacağı malumdur! İçerisinde 4 adet kapalı olimpik havuz bulunan bu binanın spor, kültür ve sanat merkeziyle donatılacağı açıklanmış ancak söylenildiğinin aksine rant odaklarına kurban edilmiştir. Kentsel gelişim açısından paydaşımız olan Büyükşehir Belediyesinin her türlü temel ihtiyaç tesislerini kullanıma hazır hale getirmesi zorunluluktur. Bu bağlamda Malatya Mimarlar Odası olarak YİMPAŞ binasının özel bir şirkete devredilmesini kesinlikle karşı çıkıyoruz! Bizler, kamu alanında inşaat, arazi tahsisleri, şirketleşme ve ticarileşmeye dayalı politikaları reddettiğimizi, rant odaklı değil, kamu odaklı politikalara ivedilikle sahip çıkılması gerektiğini ve konunun takipçisi olacağımızı bir kez daha önemle vurguluyoruz.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
kitaptanı
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.