Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 22.04.2022 - 20:37, Güncelleme: 22.04.2022 - 20:37

‘Yeni Cami’de Tarihi Dokuya Uygun Olmayan Eklentiler Var’

 

‘Yeni Cami’de Tarihi Dokuya Uygun Olmayan Eklentiler Var’

Malatya Mimarlar Odası, 24 Ocak 2020 Elazığ-Malatya depreminde hasar görmesi nedeniyle restorasyon ve güçlendirme çalışması yapılan Hacı Yusuf Taş (Yeni, Teze) Camisinde bir heyetle birlikte incelemede bulundu. İnceleme sonrası kamuoyuna yapılan açıklamada, “Her ne kadar projelendirmesi yapılmış olup kurul tarafından da onaylanmış olmasına rağmen caminin tarihi dokusuna, kuzey cephe siluetine ve çevre ile kurduğu bağa uygun olmayan yeni eklentilerin yapım aşamasında olduğu gözlemlenmiştir” denildi.
Malatya Mimarlar Odası’ndan bir heyet, 24 Ocak 2020 Elazığ-Malatya depreminde hasar görmesi nedeniyle restorasyon ve güçlendirme çalışması yapılan Hacı Yusuf Taş camiinde detaylı bir inceleme gerçekleştirdi. İncelemede tespit edilen detaylar oda tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan açıklamada, “Malatya'nın simge yapılarından ve bir asrı geride bırakan yapımından bugüne olan süreçte, 'Hacı Yusuf Camisi, ve Yeni Cami' adlarıyla anılan, 24 Ocak 2020'de meydana gelen Elazığ-Malatya depreminde ciddi hasar gören ve restorasyon çalışmaları halen devam eden kent merkezindeki camide,  restorasyon, onarım ve güçlendirme çalışmaları mimarlar odası yönetim kurulu olarak 22 Nisan tarihinde yerinde incelenmiştir. Yapımı devam eden onarım ve güçlendirme çalışmalarının yanı sıra çevre düzenlemesi adı altında caminin kuzey cephesinde bulunan avluda restorasyon çalışmaları yapıldığı tespit edilmiştir. Her ne kadar projelendirmesi yapılmış olup kurul tarafından da onaylanmış olmasına rağmen caminin tarihi dokusuna, kuzey cephe siluetine ve çevre ile kurduğu bağa uygun olmayan yeni eklentilerin yapım aşamasında olduğu gözlemlenmiştir” denildi. Mimarlar Odası tarafından yapılan açıklamanın devamında “Tarihi caminin orijinalinde kuzey cephe duvarında yer alan abdesthane bölümünün tamamen iptal edilerek avlunun kuzey cephesine yeni eklentiler yapılmak kaydıyla taşınması, hem caminin tarihi dokusuna hem de caminin çevre ile kurduğu bağa ciddi manada zarar vermiştir. Bununla beraber henüz yapımı tamamlanmadığı için dikkat çekmeyen fakat yapımı tamamlandığında cami avlusunun kuzey batı köşesinde yer alacak kadın abdesthane, engelli lavabo ve pano odasının bulunduğu yapıda sokak kesitinden silueti fazlasıyla kapatacaktır. Tarihi dokuya bu denli zarar verecek çalışmalar yerine orijinal abdesthane bölümünün aslına uygun olarak restore edilmesi; avlunun kuzey ve kuzeybatı cephelerinde yapımı devam eden eklenti inşasının acilen durdurulup çevre düzenlemesinin yeniden projelendirilmesi gerekmektedir. Mimarlar Odası Malatya şubesi olarak ilimizin bu denli önemli ve tarihi yapılarının restorasyon çalışmalarında elimizden gelen her türlü desteği vermekten memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz” ifadelerine yer verildi.
Pencereyi Kapat
Malatya Mimarlar Odası, 24 Ocak 2020 Elazığ-Malatya depreminde hasar görmesi nedeniyle restorasyon ve güçlendirme çalışması yapılan Hacı Yusuf Taş (Yeni, Teze) Camisinde bir heyetle birlikte incelemede bulundu. İnceleme sonrası kamuoyuna yapılan açıklamada, “Her ne kadar projelendirmesi yapılmış olup kurul tarafından da onaylanmış olmasına rağmen caminin tarihi dokusuna, kuzey cephe siluetine ve çevre ile kurduğu bağa uygun olmayan yeni eklentilerin yapım aşamasında olduğu gözlemlenmiştir” denildi.

Malatya Mimarlar Odası’ndan bir heyet, 24 Ocak 2020 Elazığ-Malatya depreminde hasar görmesi nedeniyle restorasyon ve güçlendirme çalışması yapılan Hacı Yusuf Taş camiinde detaylı bir inceleme gerçekleştirdi.

İncelemede tespit edilen detaylar oda tarafından kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan açıklamada, “Malatya'nın simge yapılarından ve bir asrı geride bırakan yapımından bugüne olan süreçte, 'Hacı Yusuf Camisi, ve Yeni Cami' adlarıyla anılan, 24 Ocak 2020'de meydana gelen Elazığ-Malatya depreminde ciddi hasar gören ve restorasyon çalışmaları halen devam eden kent merkezindeki camide,  restorasyon, onarım ve güçlendirme çalışmaları mimarlar odası yönetim kurulu olarak 22 Nisan tarihinde yerinde incelenmiştir. Yapımı devam eden onarım ve güçlendirme çalışmalarının yanı sıra çevre düzenlemesi adı altında caminin kuzey cephesinde bulunan avluda restorasyon çalışmaları yapıldığı tespit edilmiştir. Her ne kadar projelendirmesi yapılmış olup kurul tarafından da onaylanmış olmasına rağmen caminin tarihi dokusuna, kuzey cephe siluetine ve çevre ile kurduğu bağa uygun olmayan yeni eklentilerin yapım aşamasında olduğu gözlemlenmiştir” denildi.

Mimarlar Odası tarafından yapılan açıklamanın devamında “Tarihi caminin orijinalinde kuzey cephe duvarında yer alan abdesthane bölümünün tamamen iptal edilerek avlunun kuzey cephesine yeni eklentiler yapılmak kaydıyla taşınması, hem caminin tarihi dokusuna hem de caminin çevre ile kurduğu bağa ciddi manada zarar vermiştir. Bununla beraber henüz yapımı tamamlanmadığı için dikkat çekmeyen fakat yapımı tamamlandığında cami avlusunun kuzey batı köşesinde yer alacak kadın abdesthane, engelli lavabo ve pano odasının bulunduğu yapıda sokak kesitinden silueti fazlasıyla kapatacaktır. Tarihi dokuya bu denli zarar verecek çalışmalar yerine orijinal abdesthane bölümünün aslına uygun olarak restore edilmesi; avlunun kuzey ve kuzeybatı cephelerinde yapımı devam eden eklenti inşasının acilen durdurulup çevre düzenlemesinin yeniden projelendirilmesi gerekmektedir. Mimarlar Odası Malatya şubesi olarak ilimizin bu denli önemli ve tarihi yapılarının restorasyon çalışmalarında elimizden gelen her türlü desteği vermekten memnuniyet duyacağımızı belirtmek isteriz” ifadelerine yer verildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.