Prof.Dr. Halil Çivi
Köşe Yazarı
Prof.Dr. Halil Çivi
 

Akıl-Yoksulluk ve Cehalet

AKIL- YOKSULLUK VE CEHALET ÜZERİNE KISA NOTLAR. Yoksulluk ve cehalet ne dindir; ne de kaderdir. İnsan soyunun düşünmekten, araştırmaktan ve  aklını doğru kullanmaktan vaz geçip sadece duyup işittikleri ve gelenekleri  ile yetinip başkalarının aklını ödünç alarak, iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı...ayırt edemeyerek kendisinin yarattığı cehenneme yine kendisini mahkum etmesidir. Sebebi de öncelikle bizzat insanın kendisidir. Yine İnsan soyunun en büyük yardımcısı da bizzat kendisi; yani kendi aklı ve kendi tutum ve davranışlarıdır.Aklını doğru kullanmayan ve öğrenmeye kapalı olan  insanlara hiç kimse yardım edemez. Kur'ani tabirle, bilen ve bilmeyen bir olamaz. Allah aklını kullanmayanların.üzerine pislik yağdırır. Aklı olmayanın dini de olmaz. İlim Çinde de olsa gidip almak gerekir. Ayrıca akıl fukarası bu tür cahil kişilikler istismarlara, kışkırtmalara, provokasyonlara ve yanlış yönlendirmelere çok müsait bir davranış potansiyeli taşırlar... Cahil insan yığınları ya da  kümeleri, emperyalist, diktatoryal, otokratik, baskıcı rejimlerin hazır kıta  militanları ya da çete, mafya v.b. oluşumların vurucu gücü olmaya yatkın bir zihniyet yapısı taşırlar. Bu durumun en önemli tarihsel örnekleri de Ikinci Dünya Savaşının çıkmasına ve 60 milyon insanın ölümüne neden olan Hitler ve Mussolini rejimleridir. Bu nedenle, sürekli koşullandıran, ezberleten, diğer toplumsal kümeleri ötekileştiren,  düşmanlaştıran empati ya da duygudaşlıktan yoksun, kendi ırķı ya da inancı dışında herkesi düşman olarak öğreten değil,  aksine; yaşamı doğru öğreten,  doğru  düşündüren, akıl çapının çemberini genişleten, bilimsel düşünmeye dayalı bir eğitim sistemi, eğitim programı, eğitim mekânı, eğitim araçları, eğitim müfredatı ve bunları yürütecek çağdaş eğitimcilere gerek vardır. Kıssadan hisse: Çağdaş toplumlar doğru eğitilmiş, aklı ve bilimi doğru kullanan ve çağdaş zihniyet devrimini gerçekleştirerek cehalet cehennemini geride bırakmış toplumlardır. Birey çağdaşlaşmadan toplum çağdaşlaşmaz. Toplum çağdaşlaşmadan da devlet ve rejim çağdaşlaşmaz. M.K.Atatürk'ün dediği gibi, en doğru tarikat uygarlık tarikatıdır. Uygarlıktan ayrılmak cehalet cehennemine bilet almaktır. Afganistan'ın ve Afgan halkının şimdiki güncel durumu bizlere ibretlik bir örnektir.
Ekleme Tarihi: 24 Ağustos 2021 - Salı

Akıl-Yoksulluk ve Cehalet

AKIL- YOKSULLUK VE CEHALET ÜZERİNE KISA NOTLAR.

Yoksulluk ve cehalet ne dindir; ne de kaderdir. İnsan soyunun düşünmekten, araştırmaktan ve  aklını doğru kullanmaktan vaz geçip sadece duyup işittikleri ve gelenekleri  ile yetinip başkalarının aklını ödünç alarak, iyi ile kötüyü, doğru ile yanlışı...ayırt edemeyerek kendisinin yarattığı cehenneme yine kendisini mahkum etmesidir. Sebebi de öncelikle bizzat insanın kendisidir.

Yine İnsan soyunun en büyük yardımcısı da bizzat kendisi; yani kendi aklı ve kendi tutum ve davranışlarıdır.Aklını doğru kullanmayan ve öğrenmeye kapalı olan  insanlara hiç kimse yardım edemez. Kur'ani tabirle, bilen ve bilmeyen bir olamaz. Allah aklını kullanmayanların.üzerine pislik yağdırır. Aklı olmayanın dini de olmaz. İlim Çinde de olsa gidip almak gerekir.

Ayrıca akıl fukarası bu tür cahil kişilikler istismarlara, kışkırtmalara, provokasyonlara ve yanlış yönlendirmelere çok müsait bir davranış potansiyeli taşırlar... Cahil insan yığınları ya da  kümeleri, emperyalist, diktatoryal, otokratik, baskıcı rejimlerin hazır kıta  militanları ya da çete, mafya v.b. oluşumların vurucu gücü olmaya yatkın bir zihniyet yapısı taşırlar. Bu durumun en önemli tarihsel örnekleri de Ikinci Dünya Savaşının çıkmasına ve 60 milyon insanın ölümüne neden olan Hitler ve Mussolini rejimleridir.

Bu nedenle, sürekli koşullandıran, ezberleten, diğer toplumsal kümeleri ötekileştiren,  düşmanlaştıran empati ya da duygudaşlıktan yoksun, kendi ırķı ya da inancı dışında herkesi düşman olarak öğreten değil,  aksine; yaşamı doğru öğreten,  doğru  düşündüren, akıl çapının çemberini genişleten, bilimsel düşünmeye dayalı bir eğitim sistemi, eğitim programı, eğitim mekânı, eğitim araçları, eğitim müfredatı ve bunları yürütecek çağdaş eğitimcilere gerek vardır.

Kıssadan hisse:
Çağdaş toplumlar doğru eğitilmiş, aklı ve bilimi doğru kullanan ve çağdaş zihniyet devrimini gerçekleştirerek cehalet cehennemini geride bırakmış toplumlardır. Birey çağdaşlaşmadan toplum çağdaşlaşmaz. Toplum çağdaşlaşmadan da devlet ve rejim çağdaşlaşmaz.
M.K.Atatürk'ün dediği gibi, en doğru tarikat uygarlık tarikatıdır. Uygarlıktan ayrılmak cehalet cehennemine bilet almaktır. Afganistan'ın ve Afgan halkının şimdiki güncel durumu bizlere ibretlik bir örnektir.

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (1)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Halim Zeki Yurdaer
(24.08.2021 21:33 - #154)
Aynen öyle düşünmüyorum!bireyi çağdaşlaştırmadıkça toplumu çağdaş bir seviyeye getiremezsiniz.
Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
(0) (0)
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.