Fatoş Karaoğlu
Köşe Yazarı
Fatoş Karaoğlu
 

Neden? Neden? Neden?

Neden hala çocuk istismarı var? Neden hala kadına şiddet, taciz ve tecavüz var? Neden hala hayvan haklarını elde etmek için mücadele ediliyor? Neden toplumdaki insanları ayrıştırıcı cümleler kurulur? Neden çocuk gelindurumunun önüne geçemiyoruz? Neden LGBT+bireylerden korkuluyor? Neden çocuklara “hayır!” demeyi öğretene kadar,“hayır!” denilecek kişilerle iç içe yaşamasına izin veriliyor? Neden İstanbul sözleşmesi yürürlükten kalktı?, Neden insanlar intihar girişiminde bulunmak istiyor? Gibi gibi cevabını aradığımız bir sürü soru varken, cevabını verebilecek yetkililer tek kelime etmiyor. Çocukların beden ve ruh sağlığına zarar verebilecek istismarcılar elini kolunu sallayarak geziyor. Bir çocuğun suretine bakınca insanın içinde sevgi, şefkat, merhamet gibi duygularıkabarır. Fakat bazı insan müsveddeleri çocuğu fiziksel, cinsel ve ruhsal olarak istismar edince bir huzur duygusuyla başını yastığa çok rahat koyuyor. Herkes gibi ben de merak ediyorum, Neden bastırılmış duygularınızıtatmin etmek için bir çocuğu kullanıyorsunuz? Bir de asırlar geçse bile çocuk işçi kavramı değişmeyecek. Normalde işçilerin hakkı sömürülürken, bu haklar çocuk işçilerde hiç kullanılmamaktadır. Bu yaşamda çocuk işçilerin tek gayesi okula gidip iyi bir eğitim almak olmalıdır. Neden bir kadın, “Acaba bugün ölecek miyim?”  korkusuyla yaşıyor? Karı kocanın ya dasevgilinin şiddet olaylarını duyardım da bir de hiç tanımadığı kadınlara şiddet uygulayan dengesiz birileri var.Kadına uyguladıkları şiddetten dolayı, erkek dediğin o şahsiyetler acaba kendini çok mu güçlü hissediyor? Okulda, sokakta, alışveriş merkezlerinde, toplu taşıma olan her yerde kadınlar taciz olayları almış başını gidiyor. Kadın; eşinden, ailesinden, arkadaşlarından ve içinde bulunduğu toplumdan dolayı korktuğu için kimseye söylemek istemez. Bunu yapanlar ise taciz olaylarını bir adım önüne geçip,tecavüz olaylarında fail oluyor. Neden, ağzı olup dili olmayanlar, acı çekiyor? Hayvanlara şiddet vakaları son zamanlarda artmış durumda.Taşı, sopası, silahı, küreği derken artık her gün sokak hayvanlarına uygulanan şiddeti duyuyoruz. Bir de hayvanlara yapılmış tecavüz vakalarıvar. Bir de pişkin pişkin demezler mi ihtiyacımı karşıladım. Anlatacak o kadar şey varken, soruyorum, “Vicdanınıza ne oldu?”
Ekleme Tarihi: 12 Aralık 2022 - Pazartesi

Neden? Neden? Neden?

Neden hala çocuk istismarı var?

Neden hala kadına şiddet, taciz ve tecavüz var?

Neden hala hayvan haklarını elde etmek için mücadele ediliyor?

Neden toplumdaki insanları ayrıştırıcı cümleler kurulur?

Neden çocuk gelindurumunun önüne geçemiyoruz?

Neden LGBT+bireylerden korkuluyor?

Neden çocuklara “hayır!” demeyi öğretene kadar,“hayır!” denilecek kişilerle iç içe yaşamasına izin veriliyor?

Neden İstanbul sözleşmesi yürürlükten kalktı?,

Neden insanlar intihar girişiminde bulunmak istiyor?

Gibi gibi cevabını aradığımız bir sürü soru varken, cevabını verebilecek yetkililer tek kelime etmiyor. Çocukların beden ve ruh sağlığına zarar verebilecek istismarcılar elini kolunu sallayarak geziyor. Bir çocuğun suretine bakınca insanın içinde sevgi, şefkat, merhamet gibi duygularıkabarır. Fakat bazı insan müsveddeleri çocuğu fiziksel, cinsel ve ruhsal olarak istismar edince bir huzur duygusuyla başını yastığa çok rahat koyuyor. Herkes gibi ben de merak ediyorum, Neden bastırılmış duygularınızıtatmin etmek için bir çocuğu kullanıyorsunuz? Bir de asırlar geçse bile çocuk işçi kavramı değişmeyecek. Normalde işçilerin hakkı sömürülürken, bu haklar çocuk işçilerde hiç kullanılmamaktadır. Bu yaşamda çocuk işçilerin tek gayesi okula gidip iyi bir eğitim almak olmalıdır.

Neden bir kadın, “Acaba bugün ölecek miyim?”  korkusuyla yaşıyor?

Karı kocanın ya dasevgilinin şiddet olaylarını duyardım da bir de hiç tanımadığı kadınlara şiddet uygulayan dengesiz birileri var.Kadına uyguladıkları şiddetten dolayı, erkek dediğin o şahsiyetler acaba kendini çok mu güçlü hissediyor? Okulda, sokakta, alışveriş merkezlerinde, toplu taşıma olan her yerde kadınlar taciz olayları almış başını gidiyor. Kadın; eşinden, ailesinden, arkadaşlarından ve içinde bulunduğu toplumdan dolayı korktuğu için kimseye söylemek istemez. Bunu yapanlar ise taciz olaylarını bir adım önüne geçip,tecavüz olaylarında fail oluyor.

Neden, ağzı olup dili olmayanlar, acı çekiyor?

Hayvanlara şiddet vakaları son zamanlarda artmış durumda.Taşı, sopası, silahı, küreği derken artık her gün sokak hayvanlarına uygulanan şiddeti duyuyoruz. Bir de hayvanlara yapılmış tecavüz vakalarıvar. Bir de pişkin pişkin demezler mi ihtiyacımı karşıladım.

Anlatacak o kadar şey varken, soruyorum, “Vicdanınıza ne oldu?”

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.
Malatya haberleri