Ali Rıza Özer
Köşe Yazarı
Ali Rıza Özer
 

Hani kömür arıyorlardı !

Türkiye'nin Trakya, Ege, Karadeniz ve Malatya’nın  yanı başında Erzincan, Tunceli , Divriği gibi yerlerde olduğu gibi Malatya Hekimhan, Arguvan, Pütürge, Yeşilyurt, Doğanşehir, Akçadağ, Kuluncak Darende, Arapkir ve Yazıhan ilçeleri ve köylerinde de   başta siyanürle altın aramaları olmak üzere yeni maden ocakları, Taşocağı, mermer ocakları  ve HES projeleri ruhsatlarının verildiğini, bunun Malatya ve köylerinde büyük çevre talanına yol açacağını başta Malatya Çevre Platformu olmak üzere; il ve  ilçe   temsilciliklerinden arkadaşlarımız yazdılar, çalışmaların olduğu yerlerde  Hekimhan, Arguvan ve Pütürge ilçe Temsilcilikleri açıklamalar yaptı. Arguvan Şotik ile ilgili burada maden araması yapılıyor diye yerinde 3-4 defa ( bir tanesine bizzat bende katıldım) inceleme yapılıp açıklamalar yapıldı. Malatya Çevre Platformu Arguvan Temsilciliği ve Arguvanlı  olup Büyük şehirlerde, yurtdışında  yaşayan  arkadaşlar,  Malatya Çevre Platformu İstanbul Sözcüsü   ve komisyon üyeleri  başta  olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinden bizzat  Arguvanlı arkadaşlarımız Şotik’de maden araması yapıldığına dair günlerce basında yazılar yazdılar. Bu konudaki görüş ve düşüncelerini sosyal medya üzerinden kamuoyu ile paylaştılar. Çalışmayı yapan firma ve bazı yetkili kişi ve kurumlar çalışmanın kömür aranması olduğu ve meta tarafından yapıldığını sözlü olarak belirttiler. Çevrecilerin açıklamalarını etkisiz kılmaya çalıştılar... ANCAK ; son günlerde kamuoyuna yansıyan firmaların bizzat Şotik’de şantiye kurma resimleri ve görüntüleri çevreciler olarak bizlerin baştan sona kadar söylediklerimizin kanıtı ve haklılığını bir kez daha doğruladı. Firmaların her maden aramalarında olduğu gibi yanıltma ve dikkati kendilerinden başka yerlere çekme niyetleri ve foyaları ortaya çıkmıştır. Gerçekleri ortaya koyarak Arguvan’da çevre talanına izin vermemek;  ARGUVAN HALKI VE ÇEVRECİLERİN MÜCADELESİNE KALMIŞTIR.  BİR BAŞKA KONU DA; yetkili ve sorumlu kişilerin kendi yörelerinin talan edilmesine ve köylülerinin doğasının, yeraltı yerüstü zenginliklerinin, kültürel değerlerinin, suyunun, tarım ve hayvancılığın, endemik bitkilerin, insanların ve doğadaki tüm canlıların zarar görmemesi için üstlerine düşen görevi yerlerine getirmelidirler. Malatya, Arguvan ve diğer ilçeleri ile köylerinde doğup büyüyen, oralarda ya da başka yerlerde yaşayan; doğadan ve insanlıktan yana olan herkesin zaman geçmeden sesini yükselmesi gerekmektedir.  GERÇEKLERİ GÖRÜP SUSARAK DEĞİL, GERÇEĞİ OLDUĞU GİBİ HAYKIRARAK, NEREDE BİR ÇEVRE TALANI VARSA; ORADA SES OLUP DAYANIŞMA GÖSTEREREK İKTİDARIN VE YANDAŞLARININ ÇEVRE TALANINI DURDURABİLİRİZ Sağlıklı ve güzel günler için ; mücadeleye ve dayanışmaya omuz vermeliyiz.. 
Ekleme Tarihi: 11 Eylül 2021 - Cumartesi

Hani kömür arıyorlardı !

Türkiye'nin Trakya, Ege, Karadeniz ve Malatya’nın  yanı başında Erzincan, Tunceli , Divriği gibi yerlerde olduğu gibi Malatya Hekimhan, Arguvan, Pütürge, Yeşilyurt, Doğanşehir, Akçadağ, Kuluncak Darende, Arapkir ve Yazıhan ilçeleri ve köylerinde de   başta siyanürle altın aramaları olmak üzere yeni maden ocakları, Taşocağı, mermer ocakları  ve HES projeleri ruhsatlarının verildiğini, bunun Malatya ve köylerinde büyük çevre talanına yol açacağını başta Malatya Çevre Platformu olmak üzere; il ve  ilçe   temsilciliklerinden arkadaşlarımız yazdılar, çalışmaların olduğu yerlerde  Hekimhan, Arguvan ve Pütürge ilçe Temsilcilikleri açıklamalar yaptı.

Arguvan Şotik ile ilgili burada maden araması yapılıyor diye yerinde 3-4 defa ( bir tanesine bizzat bende katıldım) inceleme yapılıp açıklamalar yapıldı.

Malatya Çevre Platformu Arguvan Temsilciliği ve Arguvanlı  olup Büyük şehirlerde, yurtdışında  yaşayan  arkadaşlar,  Malatya Çevre Platformu İstanbul Sözcüsü   ve komisyon üyeleri  başta  olmak üzere Türkiye'nin birçok yerinden bizzat  Arguvanlı arkadaşlarımız Şotik’de maden araması yapıldığına dair günlerce basında yazılar yazdılar. Bu konudaki görüş ve düşüncelerini sosyal medya üzerinden kamuoyu ile paylaştılar.

Çalışmayı yapan firma ve bazı yetkili kişi ve kurumlar çalışmanın kömür aranması olduğu ve meta tarafından yapıldığını sözlü olarak belirttiler. Çevrecilerin açıklamalarını etkisiz kılmaya çalıştılar...

ANCAK ;

son günlerde kamuoyuna yansıyan firmaların bizzat Şotik’de şantiye kurma resimleri ve görüntüleri çevreciler olarak bizlerin baştan sona kadar söylediklerimizin kanıtı ve haklılığını bir kez daha doğruladı.

Firmaların her maden aramalarında olduğu gibi yanıltma ve dikkati kendilerinden başka yerlere çekme niyetleri ve foyaları ortaya çıkmıştır.

Gerçekleri ortaya koyarak Arguvan’da çevre talanına izin vermemek;  ARGUVAN HALKI VE ÇEVRECİLERİN MÜCADELESİNE KALMIŞTIR.

 BİR BAŞKA KONU DA; yetkili ve sorumlu kişilerin kendi yörelerinin talan edilmesine ve köylülerinin doğasının, yeraltı yerüstü zenginliklerinin, kültürel değerlerinin, suyunun, tarım ve hayvancılığın, endemik bitkilerin, insanların ve doğadaki tüm canlıların zarar görmemesi için üstlerine düşen görevi yerlerine getirmelidirler.

Malatya, Arguvan ve diğer ilçeleri ile köylerinde doğup büyüyen, oralarda ya da başka yerlerde yaşayan; doğadan ve insanlıktan yana olan herkesin zaman geçmeden sesini yükselmesi gerekmektedir. 

GERÇEKLERİ GÖRÜP SUSARAK DEĞİL, GERÇEĞİ OLDUĞU GİBİ HAYKIRARAK,

NEREDE BİR ÇEVRE TALANI VARSA; ORADA SES OLUP DAYANIŞMA GÖSTEREREK İKTİDARIN VE YANDAŞLARININ ÇEVRE TALANINI DURDURABİLİRİZ

Sağlıklı ve güzel günler için ; mücadeleye ve dayanışmaya omuz vermeliyiz.. 

Yazıya ifade bırak !
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.