Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 08.10.2021 - 15:06, Güncelleme: 08.10.2021 - 15:19
kitap

Uyar Madencilik İşçileri: İş Kazası ve Ölüm Tazminatları Ödenmeden Somalı Madencilerin Tazminat Sorunu Bitmez

 

Uyar Madencilik İşçileri: İş Kazası ve Ölüm Tazminatları Ödenmeden Somalı Madencilerin Tazminat Sorunu Bitmez

Tazminat mağduru Somalı Uyar Madencilik işçileri, Soma Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. İşçiler, “İş kodları işveren tarafından usulsüz bir şekilde düzenlenmiş tazminat ödenmesi sağlanmadıkça; madencilerin 1056519 iş yeri SGK kodlu ocaklarda çalışıp tazminatlarını alamamış işçilerin tazminatları ödenmedikçe; İş kazası ve ölüm tazminatları madenciye ödenmediği sürece; Somalı madencilerin tazminat sorunu bitmiş değildir” diyerek taleplerini açıkladı.
Bir yıldır haklarını almak için eylemler yapan tazminat mağduru Somalı Uyar Maden işçileri, Manisa’nın Soma ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. "YETKİLİ MERCİLER VERDİKLERİ SÖZÜN ARKASINDA DURMALI" İş kazası ve ölüm tazminatlarının madencilere ödenmediği sürece; tazminat sorununun bitmemiş olduğunu söyleyen madencilerin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: "Mücadelemizin amacı, 2002 yılında faaliyete başlayıp 2013 yılında kapanan Uyar maden işletmesinin genelinde çalışan kıdem ve ihbar tazminatlarını alamamış ve iş kazası, ölüm tazminatlarını alamamış madencilerin sorununun tamamının çözümüne dairdir. Biz diyoruz ki; iş kodları işveren tarafından usulsüz bir şekilde düzenlenmiş tazminat ödenmesi sağlanmadıkça; madencilerin 1056519 iş yeri SGK kodlu ocaklarda çalışıp tazminatlarını alamamış işçilerin tazminatları ödenmedikçe; İş kazası ve ölüm tazminatları madenciye ödenmediği sürece; Somalı madencilerin tazminat sorunu bitmiş değildir! Dolayısıyla mücadelesi de bitmiş olmayacaktır! Birçok defa Ankara yoluna çıktık. Gözaltına alındık. Direndik. Onlarca kez bakanlıklarla, mecliste yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdik. Sözler aldık. İnandık. Bekledik. Tekrar söz aldık. Tekrar bekledik. Oyalandık. Fakat asla yolumuzdan bir adım geriye dönmedik. Mücadelemizin zafere giden bütün basamaklarının mimarı iki önderimizi mücadele yolunda kaybettik. Canlarımızı verdik bu mücadeleye. Ne fazla söze ne de fazla lafa gerek yok. Tek bir söz verdik. O sözün arkasında duracağız. Sorunu çözecek olan bütün yetkili mercilerde verdikleri sözün arkasında durmalıdır. Somalı madencilerin tazminat sorununu eksiksiz çözmelidir." “İŞ KAZALARI VE ÖLÜM TAZMİNATLARI YİNE YOK VE KAPSAM DIŞINDA BIRAKILMAYA ÇALIŞILIYOR” Eyleme katılan bir işçi, yaşadıkları süreci ve kendilerine verilen sözleri şöyle anlattı: “Kurban Bayramı’nın arefe günü TKİ’de Hasan Hüseyin Erdoğan ile bir görüşme yaptık. Bu görüşmede iş kodlarıyla ilgili bir sıkıntı olduğunu ama bunlara bir esneklik getirileceği sözü verildi. İş kazalarıyla ilgili sıcak yaklaşılmıyor. Burada bir mağduriyet devam edecek. Özellikle TKİ’nin yapmış olduğu açıklamada Darkale Ocağı ile sınırlı tutulması… Şu an sadece Darkale Ocağı’nda çalışan işçinin tazminatları… O da kıdem ve ihbar tazminatları… İş kazaları ve ölüm tazminatları yine yok ve kapsam dışında bırakılmaya çalışılıyor. Soma’ya bu Azim Uyar belasını AK Parti getirmiştir. Bunlar iktidara geldi. Azim Uyar Soma’ya geldi. Tüm tazminatların, hiçbir mağdur arkadaş kalmayacak şekilde ödenmesini talep ediyoruz.”  
Pencereyi Kapat
Tazminat mağduru Somalı Uyar Madencilik işçileri, Soma Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. İşçiler, “İş kodları işveren tarafından usulsüz bir şekilde düzenlenmiş tazminat ödenmesi sağlanmadıkça; madencilerin 1056519 iş yeri SGK kodlu ocaklarda çalışıp tazminatlarını alamamış işçilerin tazminatları ödenmedikçe; İş kazası ve ölüm tazminatları madenciye ödenmediği sürece; Somalı madencilerin tazminat sorunu bitmiş değildir” diyerek taleplerini açıkladı.
kitaprek

Bir yıldır haklarını almak için eylemler yapan tazminat mağduru Somalı Uyar Maden işçileri, Manisa’nın Soma ilçesindeki Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

"YETKİLİ MERCİLER VERDİKLERİ SÖZÜN ARKASINDA DURMALI"

İş kazası ve ölüm tazminatlarının madencilere ödenmediği sürece; tazminat sorununun bitmemiş olduğunu söyleyen madencilerin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

"Mücadelemizin amacı, 2002 yılında faaliyete başlayıp 2013 yılında kapanan Uyar maden işletmesinin genelinde çalışan kıdem ve ihbar tazminatlarını alamamış ve iş kazası, ölüm tazminatlarını alamamış madencilerin sorununun tamamının çözümüne dairdir. Biz diyoruz ki; iş kodları işveren tarafından usulsüz bir şekilde düzenlenmiş tazminat ödenmesi sağlanmadıkça; madencilerin 1056519 iş yeri SGK kodlu ocaklarda çalışıp tazminatlarını alamamış işçilerin tazminatları ödenmedikçe; İş kazası ve ölüm tazminatları madenciye ödenmediği sürece; Somalı madencilerin tazminat sorunu bitmiş değildir! Dolayısıyla mücadelesi de bitmiş olmayacaktır! Birçok defa Ankara yoluna çıktık. Gözaltına alındık. Direndik. Onlarca kez bakanlıklarla, mecliste yetkililerle görüşmeler gerçekleştirdik. Sözler aldık. İnandık. Bekledik. Tekrar söz aldık. Tekrar bekledik. Oyalandık. Fakat asla yolumuzdan bir adım geriye dönmedik. Mücadelemizin zafere giden bütün basamaklarının mimarı iki önderimizi mücadele yolunda kaybettik. Canlarımızı verdik bu mücadeleye. Ne fazla söze ne de fazla lafa gerek yok. Tek bir söz verdik. O sözün arkasında duracağız. Sorunu çözecek olan bütün yetkili mercilerde verdikleri sözün arkasında durmalıdır. Somalı madencilerin tazminat sorununu eksiksiz çözmelidir."

“İŞ KAZALARI VE ÖLÜM TAZMİNATLARI YİNE YOK VE KAPSAM DIŞINDA BIRAKILMAYA ÇALIŞILIYOR”

Eyleme katılan bir işçi, yaşadıkları süreci ve kendilerine verilen sözleri şöyle anlattı:

“Kurban Bayramı’nın arefe günü TKİ’de Hasan Hüseyin Erdoğan ile bir görüşme yaptık. Bu görüşmede iş kodlarıyla ilgili bir sıkıntı olduğunu ama bunlara bir esneklik getirileceği sözü verildi. İş kazalarıyla ilgili sıcak yaklaşılmıyor. Burada bir mağduriyet devam edecek. Özellikle TKİ’nin yapmış olduğu açıklamada Darkale Ocağı ile sınırlı tutulması… Şu an sadece Darkale Ocağı’nda çalışan işçinin tazminatları… O da kıdem ve ihbar tazminatları… İş kazaları ve ölüm tazminatları yine yok ve kapsam dışında bırakılmaya çalışılıyor. Soma’ya bu Azim Uyar belasını AK Parti getirmiştir. Bunlar iktidara geldi. Azim Uyar Soma’ya geldi. Tüm tazminatların, hiçbir mağdur arkadaş kalmayacak şekilde ödenmesini talep ediyoruz.”

 

Habere ifade bırak !
Habere Ek Video
Habere ait etiket tanımlanmamış.
kitaptanı
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.