Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 07.12.2021 - 17:03, Güncelleme: 07.12.2021 - 17:51

Türk-İş Başkanı Atalay: TÜİK Temsilcileri Kusura Bakmasınlar. Son 2-3 Ayda Temel Gıda Maddelerine Gelen Zamlar Ortada

 

Türk-İş Başkanı Atalay: TÜİK Temsilcileri Kusura Bakmasınlar. Son 2-3 Ayda Temel Gıda Maddelerine Gelen Zamlar Ortada

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında, TÜİK'in yüzde 21 olarak açıkladığı enflasyon rakamının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “TÜİK temsilcileri kusura bakmasınlar; onlar diyorlar ki ‘yüzde 21 enflasyon’. Şimdi herkesin önünde rakamlar var. Son 2-3 ayda temel gıda maddelerine gelen zam ortada. (Yüzde) 40’ın üzerinde olan rakamlar var önümde” dedi. Atalay, asgari ücretle ilgili talep ettikleri rakamı ise açıklamadı.
Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı, bugün Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) ev sahipliğinde yapılıyor. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığında yapılan toplantılarda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise Türk-İş temsil ediyor. Toplantılara TÜİK yetkilileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcileri de katılıyor. Komisyon’un ikinci toplantısına ev sahipliği yapan Türk-İş’in başkanı Ergün Atalay, toplantı öncesi yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi: ASGARİ ÜCRETLİ, DAR GELİRLİ SON YILLARDA UYUYAMIYOR “Asgari ücret, ülke gündemine geldiği zaman ücret belirleme ücretiydi. Öyle bir noktaya geldi ki bu ücret, geçim ücreti oldu. Özellikle otellere, sosyal yaşam hayatına baktığımızda akşam çalışanların 4’te 3’ü asgari ücretli. Asgari ücretli, dar gelirli son yıllarda uyuyamıyor. Çünkü ek iş yapmak mecburiyetinde. Böyle çarkı döndüremezsiniz. İş verenlerin üzerindeki yükün ne olduğunu ben de biliyorum. Yükü üzerlerinden almak gerekiyor ama ondan önce ortadaki bu ücreti gözden geçirmek gerekiyor. TÜİK TEMSİLCİLERİ KUSURA BAKMASINLAR TÜİK’e sorduğumuz zaman, TÜİK temsilcileri kusura bakmasınlar, onlar diyorlar ki ‘yüzde 21 enflasyon’. Şimdi herkesin önünde rakamlar var. Son 2-3 ayda temel gıda maddelerine gelen zam ortada. (Yüzde) 40’ın üzerinde olan rakamlar var önümde. BEKLENTİMİZİN ALTINDA BİR RAKAM OLURSA BUNA KATILMAYACAĞIZ Bu ücret, çok düşük bir ücret. Bu ücretle herkes 15 gün dahi geçinemeyeceğini ifade ediyor. Ama ifade ederken de diyorlar ki bunu vergiden mi telafi ederler, başka bir yerden mi telafi ederler ben onu bilmiyorum. Bizim beklentimizin altında kalacak bir rakam olursa biz buna katılmayacağımızı, Bakan Bey’e rakamı da söyledim. İfadelerimi Cumhurbaşkanı da biliyor. Arzumuz, bir an evvel önümüze bir rakam gelsin de kamuoyunu daha fazla meşgul etmenin bir anlamı yok. Ama arzu etmediğimiz bir rakam gelirse çabuk olmanın da bir anlamı yok. TARİHTE HİÇ OLMADIĞI KADAR TÜM KESİMLER FİKİR BEYAN EDİYOR Bu sene belki tarihinde hiç olmadığı kadar toplumun tüm kesimleri fikir beyan ediyor. Toplumun beklentisi, yüksek, insanların tebessüm edeceği bir rakamla beraber imza atmak istiyoruz. Devletin bütün rakamlar ellerinde. Şu anda ihracat yapıyoruz. Büyük sanayi kuruluşlarımız işlerinin iyi olduğunu söylüyorlar. RESMİ BİR RAKAM KAMUOYUNA SÖYLEMEMEYE GAYRET EDİYORUZ Kar mı ediyor, zarar mı ediyor? Bu rakamlar devletin elinde. Ocak ayında aldığımız ücreti aralık ayına geldiğimizde alamıyoruz. Bunu asgari ücretli de alamıyor, kamu da çalışan da. Bugüne kadar resmi bir rakam kamuoyuna söylememeye gayret ediyoruz. Ama kamuoyunda oluşan rakamlar ortada. Umarım güzel bir şey olur. Tabiri caizse gazozun havası kaçmaz da güzel bir şey olur."
Pencereyi Kapat
Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında, TÜİK'in yüzde 21 olarak açıkladığı enflasyon rakamının gerçeği yansıtmadığını belirterek, “TÜİK temsilcileri kusura bakmasınlar; onlar diyorlar ki ‘yüzde 21 enflasyon’. Şimdi herkesin önünde rakamlar var. Son 2-3 ayda temel gıda maddelerine gelen zam ortada. (Yüzde) 40’ın üzerinde olan rakamlar var önümde” dedi. Atalay, asgari ücretle ilgili talep ettikleri rakamı ise açıklamadı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı, bugün Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (Türk-İş) ev sahipliğinde yapılıyor. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder'in başkanlığında yapılan toplantılarda, işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise Türk-İş temsil ediyor. Toplantılara TÜİK yetkilileri, Hazine ve Maliye Bakanlığı temsilcileri de katılıyor.

Komisyon’un ikinci toplantısına ev sahipliği yapan Türk-İş’in başkanı Ergün Atalay, toplantı öncesi yaptığı açıklamada özetle şunları söyledi:

ASGARİ ÜCRETLİ, DAR GELİRLİ SON YILLARDA UYUYAMIYOR

“Asgari ücret, ülke gündemine geldiği zaman ücret belirleme ücretiydi. Öyle bir noktaya geldi ki bu ücret, geçim ücreti oldu. Özellikle otellere, sosyal yaşam hayatına baktığımızda akşam çalışanların 4’te 3’ü asgari ücretli. Asgari ücretli, dar gelirli son yıllarda uyuyamıyor. Çünkü ek iş yapmak mecburiyetinde. Böyle çarkı döndüremezsiniz. İş verenlerin üzerindeki yükün ne olduğunu ben de biliyorum. Yükü üzerlerinden almak gerekiyor ama ondan önce ortadaki bu ücreti gözden geçirmek gerekiyor.

TÜİK TEMSİLCİLERİ KUSURA BAKMASINLAR

TÜİK’e sorduğumuz zaman, TÜİK temsilcileri kusura bakmasınlar, onlar diyorlar ki ‘yüzde 21 enflasyon’. Şimdi herkesin önünde rakamlar var. Son 2-3 ayda temel gıda maddelerine gelen zam ortada. (Yüzde) 40’ın üzerinde olan rakamlar var önümde.

BEKLENTİMİZİN ALTINDA BİR RAKAM OLURSA BUNA KATILMAYACAĞIZ

Bu ücret, çok düşük bir ücret. Bu ücretle herkes 15 gün dahi geçinemeyeceğini ifade ediyor. Ama ifade ederken de diyorlar ki bunu vergiden mi telafi ederler, başka bir yerden mi telafi ederler ben onu bilmiyorum. Bizim beklentimizin altında kalacak bir rakam olursa biz buna katılmayacağımızı, Bakan Bey’e rakamı da söyledim. İfadelerimi Cumhurbaşkanı da biliyor. Arzumuz, bir an evvel önümüze bir rakam gelsin de kamuoyunu daha fazla meşgul etmenin bir anlamı yok. Ama arzu etmediğimiz bir rakam gelirse çabuk olmanın da bir anlamı yok.

TARİHTE HİÇ OLMADIĞI KADAR TÜM KESİMLER FİKİR BEYAN EDİYOR

Bu sene belki tarihinde hiç olmadığı kadar toplumun tüm kesimleri fikir beyan ediyor. Toplumun beklentisi, yüksek, insanların tebessüm edeceği bir rakamla beraber imza atmak istiyoruz. Devletin bütün rakamlar ellerinde. Şu anda ihracat yapıyoruz. Büyük sanayi kuruluşlarımız işlerinin iyi olduğunu söylüyorlar.

RESMİ BİR RAKAM KAMUOYUNA SÖYLEMEMEYE GAYRET EDİYORUZ

Kar mı ediyor, zarar mı ediyor? Bu rakamlar devletin elinde. Ocak ayında aldığımız ücreti aralık ayına geldiğimizde alamıyoruz. Bunu asgari ücretli de alamıyor, kamu da çalışan da. Bugüne kadar resmi bir rakam kamuoyuna söylememeye gayret ediyoruz. Ama kamuoyunda oluşan rakamlar ortada. Umarım güzel bir şey olur. Tabiri caizse gazozun havası kaçmaz da güzel bir şey olur."

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.