Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 01.11.2021 - 10:47, Güncelleme: 01.11.2021 - 10:47

Tecirli'de Lokma Etkinliği

 

Tecirli'de Lokma Etkinliği

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Abdal Musa lokması etkinliği, Tecirli mahallesinde mahalle sakinlerinin ortak katılımlarıyla yapıldı.
Malatya'nın Yazıhan İlçesine bağlı Tecirli mahallesinde Hızır Lokması etkinliği düzenlendi. Tecirli Muhtarı Seyit Utku ve Tecirli Cem evi dernek başkanı İsmet Poyraz tarafından organize edilen Hızır lokması etkinliğine Yazıhan Kaymakamı Mehmet Faruk Kazdal, Yazıhan Belediye başkanı Nevzat Öztürk ile bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile mahalle sakinleri katıldı.  Mahallede bulunan her hane lokmaya katkı bulundu. Birlikteliği ve beraberliği simgeleyen lokma etkinlikleri için bir değerlendirme yapan  Şeyh Ahmet Dede ocağı, Teslim Abdal kolu dedelerinden Aydın Gültekin; "Alevi Erkanı ve inancında, yılın belirli ayları, günlerinde birlik lokması yaparız. Yılın seneyi devriyesine bakacak olursak, Şubat 13-15 tarihlerinde, yine Mart ayın da da Hz. Ali’nin doğum günü münasebetiyle nevroz lokması vardır. Aynı zamanda bahar ayının geldiği ile ilgili bir lokma var. Yine 5-6 Mayıs tarihlerinde ise Hıdırellez vardır. 7. Ayda Gadir hum bayramımız, 10. Ayda yası matem ayımız, Yası matem den sonra da şükür lokmamız vardır. Bulunduğumuz aylarda da Abdal Musa Hz. Yüzü suyu hürmetine birlik lokmamızı yaparız. Bu lokma da her sene kış aylarına takabil eder. Birlik lokmasını ve duasını veririz. Alevi erkanın da böyle 6-7 tane büyük etkinlik ve lokmamız bulunmaktadır” dedi. "ÖRF VE ADETLER DEVAMI ÖNEMLİ" Geleneklerin unutulmamasına vurgu yaparak lokmanın amacı hakkında bilgiler veren Gültekin; “Geleneklerimiz içerisinde önemli bir yeri olan Abdal Musa Lokması, Her yıl düzenli olarak yapılan, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini teşkil eden, insanları bir araya getiren kaynaşma biçimidir. Burada amaç kurban kesip etli-pilav yeme geleneği değildir. Amaç birlikteliği sağlamak, bir çatı altında toplanmaktır.  Abdal Musa Lokması, oluşturulacak bir heyetin önderliğinde yapılan birlikteliğin simgesidir. Yapılacak hazırlık da herkesin katkısının sağlanması amaçtır. Alınan kurbanlar, bu heyetin kontrolünde dualar yapılarak kesilir.  Hazırlık aşaması devam ederken, diğerleri de konuklarla ilgilenirler. Birlik ve dirliği temsil eden Abdal Musa, Alevi Örf Hukuku'nda çok önemli bir faktördür. Kesilen kurbanlar ve yiyecekler toplu olarak yenir. Ayrıca evinde kendi imkanlarıyla hazırlamış oldukları yiyecekleri de getirerek, orada bulunan herkesle paylaşma ve dağıtılması ve yenmesidir. Dargınlar ve küsülüler barıştırılır. Abdal Musa'dan sonra cemaatin bütünlüğü sağlanarak çıkılmış olur. Burada ki asıl bilinmesi gereken nokta, birlik ve beraberliğin önemi vurgulanmaktadır. Canlarımızın Abdal Musa Lokmalarının kabul olmasını diliyorum. Allah Birliğimizi, dirliğimizi bozmasın diyorum” şeklinde konuştu. Aydın Gültekin’in yaptığı dua sonrası, birlik içerisinde pişirilen lokmalar, mahalle sakinlere ve gelen misafirlere ikram edildi.
Pencereyi Kapat
Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Abdal Musa lokması etkinliği, Tecirli mahallesinde mahalle sakinlerinin ortak katılımlarıyla yapıldı.

Malatya'nın Yazıhan İlçesine bağlı Tecirli mahallesinde Hızır Lokması etkinliği düzenlendi.

Tecirli Muhtarı Seyit Utku ve Tecirli Cem evi dernek başkanı İsmet Poyraz tarafından organize edilen Hızır lokması etkinliğine Yazıhan Kaymakamı Mehmet Faruk Kazdal, Yazıhan Belediye başkanı Nevzat Öztürk ile bazı siyasi parti ve sivil toplum kuruluşların temsilcileri ile mahalle sakinleri katıldı.

 Mahallede bulunan her hane lokmaya katkı bulundu. Birlikteliği ve beraberliği simgeleyen lokma etkinlikleri için bir değerlendirme yapan  Şeyh Ahmet Dede ocağı, Teslim Abdal kolu dedelerinden Aydın Gültekin; "Alevi Erkanı ve inancında, yılın belirli ayları, günlerinde birlik lokması yaparız. Yılın seneyi devriyesine bakacak olursak, Şubat 13-15 tarihlerinde, yine Mart ayın da da Hz. Ali’nin doğum günü münasebetiyle nevroz lokması vardır. Aynı zamanda bahar ayının geldiği ile ilgili bir lokma var. Yine 5-6 Mayıs tarihlerinde ise Hıdırellez vardır. 7. Ayda Gadir hum bayramımız, 10. Ayda yası matem ayımız, Yası matem den sonra da şükür lokmamız vardır. Bulunduğumuz aylarda da Abdal Musa Hz. Yüzü suyu hürmetine birlik lokmamızı yaparız. Bu lokma da her sene kış aylarına takabil eder. Birlik lokmasını ve duasını veririz. Alevi erkanın da böyle 6-7 tane büyük etkinlik ve lokmamız bulunmaktadır” dedi.

"ÖRF VE ADETLER DEVAMI ÖNEMLİ"

Geleneklerin unutulmamasına vurgu yaparak lokmanın amacı hakkında bilgiler veren Gültekin; “Geleneklerimiz içerisinde önemli bir yeri olan Abdal Musa Lokması, Her yıl düzenli olarak yapılan, birlik ve beraberliğin en güzel örneğini teşkil eden, insanları bir araya getiren kaynaşma biçimidir. Burada amaç kurban kesip etli-pilav yeme geleneği değildir. Amaç birlikteliği sağlamak, bir çatı altında toplanmaktır.  Abdal Musa Lokması, oluşturulacak bir heyetin önderliğinde yapılan birlikteliğin simgesidir. Yapılacak hazırlık da herkesin katkısının sağlanması amaçtır. Alınan kurbanlar, bu heyetin kontrolünde dualar yapılarak kesilir.  Hazırlık aşaması devam ederken, diğerleri de konuklarla ilgilenirler. Birlik ve dirliği temsil eden Abdal Musa, Alevi Örf Hukuku'nda çok önemli bir faktördür. Kesilen kurbanlar ve yiyecekler toplu olarak yenir. Ayrıca evinde kendi imkanlarıyla hazırlamış oldukları yiyecekleri de getirerek, orada bulunan herkesle paylaşma ve dağıtılması ve yenmesidir. Dargınlar ve küsülüler barıştırılır. Abdal Musa'dan sonra cemaatin bütünlüğü sağlanarak çıkılmış olur. Burada ki asıl bilinmesi gereken nokta, birlik ve beraberliğin önemi vurgulanmaktadır. Canlarımızın Abdal Musa Lokmalarının kabul olmasını diliyorum. Allah Birliğimizi, dirliğimizi bozmasın diyorum” şeklinde konuştu.

Aydın Gültekin’in yaptığı dua sonrası, birlik içerisinde pişirilen lokmalar, mahalle sakinlere ve gelen misafirlere ikram edildi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.