Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 26.08.2021 - 16:11, Güncelleme: 26.08.2021 - 16:11

SES Eskişehir’de Toplu Sözleşmeye Karşı Çıktı

 

SES Eskişehir’de Toplu Sözleşmeye Karşı Çıktı

Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şubesi tarafından hükümetle imzalanan toplu iş sözleşmesine karşı açıklama yapıldı. Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhakemlik önünde bir araya gelen sağlıkçılar, yoksulluk sınırı altında sefalet ücretini devam ettiren ‘satış’ sözleşmesini de ASM’lerdeki ceza yönetmeliğini de kabul etmediklerini söyleyerek, yarın (27 Ağustos) iş bırakacaklarını duyurdu.
SES Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak, “Biliyorsunuz ki birkaç gün önce toplu iş sözleşmesi sonuçlandı. Ne yazık ki yetkili sendikanın ve onun ortağı sendikanın marifetiyle yine bir satışla karşı karşıya geldik. Haklarımızı kazanmak şöyle dursun, ciddi kayıplarımız olacak. Bunları yaşayacağız. Tabi KESK olarak, KESK’in bağlı bir sendikası SES olarak bu durumu kabullenmiyoruz. Satış sözleşmesini kabullenmiyoruz. Bunu açıklamak istedik. Aynı zamanda birinci basamakta da biliyorsunuz 16 Ağustos’ta tüm birinci basamak sağlık emekçileri iş bırakmıştı. Yeni çıkarılan bir yönetmeliğe tepki göstermek amacıyla. Can kayıpları getiren bir yönetmelikti. Yarın aynı zamanda birinci basamakta da iş bırakacağız. Tüm kamu kurumlarında iş bırakacağız” dedi. “SESİMİZİ DUYMAYANLARA İNAT TALEPLERİMİZİ GÖNDERDİK” SES Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Kamış da sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışan tüm emekçileri ve örgütlerini destek vermeye ve hizmet üretmemeye davet ederek, şunları söyledi: “Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sorunların çözümsüz bırakılarak kronikleştiği bir dönemde bütün dünyayı etkileyen küresel bir salgınla karşı karşıya kaldık. Yaşamak ve yaşatmak için çaba harcarken kronikleşen sorunlarımıza olağanüstü döneme özgü yeni sorunlar da eklenmiştir. Bu sorunların giderilmesi noktasında örgütlü olduğumuz her iş yerinden sesimizi yükselterek salgının bilimsel yöntemlerle ve bilimsel rehberler eşliğinde yönetilmesi gerektiğini tüm kamuoyu ile paylaştık. Bu durumdan en az kayıpla çıkılması için her türlü eylem ve etkinlikleri düzenledik.”
Pencereyi Kapat
Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Eskişehir Şubesi tarafından hükümetle imzalanan toplu iş sözleşmesine karşı açıklama yapıldı. Yunus Emre Devlet Hastanesi Başhakemlik önünde bir araya gelen sağlıkçılar, yoksulluk sınırı altında sefalet ücretini devam ettiren ‘satış’ sözleşmesini de ASM’lerdeki ceza yönetmeliğini de kabul etmediklerini söyleyerek, yarın (27 Ağustos) iş bırakacaklarını duyurdu.

SES Şube Başkanı Dr. Birtürk Özkavak, “Biliyorsunuz ki birkaç gün önce toplu iş sözleşmesi sonuçlandı. Ne yazık ki yetkili sendikanın ve onun ortağı sendikanın marifetiyle yine bir satışla karşı karşıya geldik. Haklarımızı kazanmak şöyle dursun, ciddi kayıplarımız olacak. Bunları yaşayacağız. Tabi KESK olarak, KESK’in bağlı bir sendikası SES olarak bu durumu kabullenmiyoruz. Satış sözleşmesini kabullenmiyoruz. Bunu açıklamak istedik. Aynı zamanda birinci basamakta da biliyorsunuz 16 Ağustos’ta tüm birinci basamak sağlık emekçileri iş bırakmıştı. Yeni çıkarılan bir yönetmeliğe tepki göstermek amacıyla. Can kayıpları getiren bir yönetmelikti. Yarın aynı zamanda birinci basamakta da iş bırakacağız. Tüm kamu kurumlarında iş bırakacağız” dedi.

“SESİMİZİ DUYMAYANLARA İNAT TALEPLERİMİZİ GÖNDERDİK”

SES Eskişehir Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Erhan Kamış da sağlık ve sosyal hizmet iş kolunda çalışan tüm emekçileri ve örgütlerini destek vermeye ve hizmet üretmemeye davet ederek, şunları söyledi:

“Sağlık ve sosyal hizmet emekçilerinin sorunların çözümsüz bırakılarak kronikleştiği bir dönemde bütün dünyayı etkileyen küresel bir salgınla karşı karşıya kaldık. Yaşamak ve yaşatmak için çaba harcarken kronikleşen sorunlarımıza olağanüstü döneme özgü yeni sorunlar da eklenmiştir. Bu sorunların giderilmesi noktasında örgütlü olduğumuz her iş yerinden sesimizi yükselterek salgının bilimsel yöntemlerle ve bilimsel rehberler eşliğinde yönetilmesi gerektiğini tüm kamuoyu ile paylaştık. Bu durumdan en az kayıpla çıkılması için her türlü eylem ve etkinlikleri düzenledik.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.