Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 07.11.2021 - 13:25, Güncelleme: 07.11.2021 - 13:25

Palandöken: Elektrik Ve Doğal Gazda Yaz-Kış Tarifesi Uygulanmalı, KDV Oranı Yüzde 18’den 1’e Düşürülmeli

 

Palandöken: Elektrik Ve Doğal Gazda Yaz-Kış Tarifesi Uygulanmalı, KDV Oranı Yüzde 18’den 1’e Düşürülmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kış aylarında elektrik ve doğal gaz kullanımında KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini istedi. Palandöken, "Kış aylarında esnafın, vatandaşın, sanayicinin, emeklinin ya da asgari ücretlinin bir nebze de olsa yükünü hafifletmek bu faturalardaki vergi, fon ve kesintiler tekrar gözden geçirilmeli, KDV oranlarında 6 ay yaz, 6 kış tarifesi uygulanarak kışın KDV oranı faturalarda yüzde 18'den yüzde 1’e düşürülmeli” dedi.
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kış aylarında elektrik ve doğal gaz kullanımında KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini istedi. Palandöken, "Kış aylarında esnafın, vatandaşın, sanayicinin, emeklinin ya da asgari ücretlinin bir nebze de olsa yükünü hafifletmek bu faturalardaki vergi, fon ve kesintiler tekrar gözden geçirilmeli, KDV oranlarında 6 ay yaz, 6 kış tarifesi uygulanarak kışın KDV oranı faturalarda yüzde 18'den yüzde 1’e düşürülmeli” dedi. TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kış aylarında elektrik ve doğal gaz faturalarındaki KDV oranlarının düşürülmesini içeren bir video açıklama yaptı. "DOĞAL GAZIN YÜZDE 18’İ, ELEKTRİĞİN YÜZDE 20’Sİ TAMAMEN VERGİ VE FONLARDAN OLUŞUYOR" Palandöken, faturalardaki vergi oranlarının tüketim bedeline yaklaştığını vurgulayarak şunları söyledi: “Akaryakıt, doğal gaz, kartlı abonelerde makine işlem ücreti, bununla birlikte kur dalgalanması ve gıda fiyatlarının artışı gibi birçok konu gündemdeyken, en azından elektrik ve doğal gaz faturalarında vergi ve fonlara bir düzenleme getirilmeli. En temel faturalar olan elektrik ve doğal gazda 6 ay yaz 6 ay kış tarifesi uygulanmalı ve KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmeli. Yalnızca bu düzenleme bile tek başına milyonlarca kişiyi sevindirecektir. Çünkü bu faturalardaki vergi fon veya kesintilerin oranı neredeyse tüketim bedeline yaklaşacak. Öyle ki doğal gazda KDV, elektrikte KDV, enerji fonu, TRT payı, elektrik ve doğal gaz tüketim vergisi gibi kalemlerde bedel yansıyor. Yani doğal gazın yüzde 18’i, elektriğin yüzde 20’si tamamen vergi ve fonlardan oluşuyor.” "FATURALARIN VERGİ VE FON KISIMLARINDA İNDİRİM BEKLİYORUZ" KDV oranının düşürülmesinin esnaf, asgari ücretli, öğrenci ve emekli gibi kesimleri mutlu edeceğini belirten Palandöken, şöyle konuştu: "Günlük hayatımızda en çok harcamayı konuttan sonra doğal gaz, elektrik ve su faturalarına yapıyoruz. Kazancımızın 4’te 1’ini harcadığımız bu temel faturalarda KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi ile birlikte elektrikte sanayi abonelerinde olduğu gibi TRT payının kaldırılması A’dan Z’ye her kesimi mutlu eder ve ekonomik olarak rahatlatır. Pandemi sürecinin halen devam ettiği, hijyenin her şeyden önemli olduğu ve aynı zamanda kış aylarına girdiğimiz bu dönemde bu faturaların vergi ve fon kısımlarında indirim bekliyoruz. Bu indirim kalıcı olmasa bile en azından yeni yılın ortasına kadar sürmeli."  
Pencereyi Kapat
Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kış aylarında elektrik ve doğal gaz kullanımında KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini istedi. Palandöken, "Kış aylarında esnafın, vatandaşın, sanayicinin, emeklinin ya da asgari ücretlinin bir nebze de olsa yükünü hafifletmek bu faturalardaki vergi, fon ve kesintiler tekrar gözden geçirilmeli, KDV oranlarında 6 ay yaz, 6 kış tarifesi uygulanarak kışın KDV oranı faturalarda yüzde 18'den yüzde 1’e düşürülmeli” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kış aylarında elektrik ve doğal gaz kullanımında KDV’nin yüzde 1’e indirilmesini istedi. Palandöken, "Kış aylarında esnafın, vatandaşın, sanayicinin, emeklinin ya da asgari ücretlinin bir nebze de olsa yükünü hafifletmek bu faturalardaki vergi, fon ve kesintiler tekrar gözden geçirilmeli, KDV oranlarında 6 ay yaz, 6 kış tarifesi uygulanarak kışın KDV oranı faturalarda yüzde 18'den yüzde 1’e düşürülmeli” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, kış aylarında elektrik ve doğal gaz faturalarındaki KDV oranlarının düşürülmesini içeren bir video açıklama yaptı.

"DOĞAL GAZIN YÜZDE 18’İ, ELEKTRİĞİN YÜZDE 20’Sİ TAMAMEN VERGİ VE FONLARDAN OLUŞUYOR"

Palandöken, faturalardaki vergi oranlarının tüketim bedeline yaklaştığını vurgulayarak şunları söyledi:

“Akaryakıt, doğal gaz, kartlı abonelerde makine işlem ücreti, bununla birlikte kur dalgalanması ve gıda fiyatlarının artışı gibi birçok konu gündemdeyken, en azından elektrik ve doğal gaz faturalarında vergi ve fonlara bir düzenleme getirilmeli. En temel faturalar olan elektrik ve doğal gazda 6 ay yaz 6 ay kış tarifesi uygulanmalı ve KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e düşürülmeli. Yalnızca bu düzenleme bile tek başına milyonlarca kişiyi sevindirecektir. Çünkü bu faturalardaki vergi fon veya kesintilerin oranı neredeyse tüketim bedeline yaklaşacak. Öyle ki doğal gazda KDV, elektrikte KDV, enerji fonu, TRT payı, elektrik ve doğal gaz tüketim vergisi gibi kalemlerde bedel yansıyor. Yani doğal gazın yüzde 18’i, elektriğin yüzde 20’si tamamen vergi ve fonlardan oluşuyor.”

"FATURALARIN VERGİ VE FON KISIMLARINDA İNDİRİM BEKLİYORUZ"

KDV oranının düşürülmesinin esnaf, asgari ücretli, öğrenci ve emekli gibi kesimleri mutlu edeceğini belirten Palandöken, şöyle konuştu:

"Günlük hayatımızda en çok harcamayı konuttan sonra doğal gaz, elektrik ve su faturalarına yapıyoruz. Kazancımızın 4’te 1’ini harcadığımız bu temel faturalarda KDV’nin yüzde 1’e düşürülmesi ile birlikte elektrikte sanayi abonelerinde olduğu gibi TRT payının kaldırılması A’dan Z’ye her kesimi mutlu eder ve ekonomik olarak rahatlatır. Pandemi sürecinin halen devam ettiği, hijyenin her şeyden önemli olduğu ve aynı zamanda kış aylarına girdiğimiz bu dönemde bu faturaların vergi ve fon kısımlarında indirim bekliyoruz. Bu indirim kalıcı olmasa bile en azından yeni yılın ortasına kadar sürmeli."

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.