Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 12.06.2022 - 15:50, Güncelleme: 12.06.2022 - 15:50

Malatya’da ‘Tek Kişilik Eylem’

 

Malatya’da ‘Tek Kişilik Eylem’

Malatya’da bir vatandaş, üst üste gelen zamları protesto etmek, hayat pahalılığını eleştirmek amacıyla eylem yaptı. Malatyalılardan eylemine destek isteyen vatandaşı destekleyen de oldu eleştiren de.
Malatya’da yaşayan İbrahim Çoban, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için Soykan Meydanı’nda eylem yaptı. Eylem öncesi Malatyalılardan destek isteyen Çoban, istediği desteği tam anlamıyla göremedi. Tek kişi başladığı eylemi, 10 kişiyle tamamlayan Çoban, hiçbir siyasi parti, sendika ya da sivil toplum kuruluşuna üye olmadığını ifade etti. Çoban, yaptığı konuşmada, “Geç de olsa gerek hükümetin gerekse hükümet karşıtı birilerinin, para babalarının, stokçuların ve fırsatçıların sayesinde son zamanlarda gıdadan giyime, ısınmadan barınmaya, ulaşımdan suya, elektrikten doğalgaza, akaryakıttan birçok yaşamsal ihtiyaçlara yapılan zamları eleştirmek, protesto etmek ve çözüm yolu bulmak için bu eylemi düzenliyorum. Vatandaşın bu zamla mücadele edebilecek ne bir günü kaldı ne takati ne de parası çünkü zamlar ve maaşlar arasında uçurumlar var. Milletin alım gücü hepten çöktü. ‘Yeter artık’ dedikçe her gün bir yenisi geliyor. Adeta gün doğmadan zam doğuyor” ifadelerini kullandı. Üst üste gelen zamların vatandaşların alım gücünü düşürdüğünü kaydeden Çoban, konuşmasında şunları söyledi: “Başta elektrik olmak üzere su, doğalgaz, akaryakıt, LPG gibi yaşamsal ihtiyaçlara yapılan zamlar; gıdadan tutunda giyim kuşama, ulaşımdan barınmaya ve market fiyatlarına kadar tüm ihtiyaçlara yansımakta, hayatın her alanını olumsuz yönde etkilemektedir. Bizler kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, bu ülkenin bir ferdi ve fedaisi olarak devletimize ve hükümetimize en ufak bir yanlışımız, düşmanlığımız ve saygısızlığımız olmadı, olamaz. Fakat gel gör ki huzurumuz, refahımız kalmadı. Bittik, tükendik artık. Her şeyin fiyatı arttı ama maaşlar yerinde saydı. Emeklisinden asgari ücretlisine, engellisinden 65 yaş maaşına, hatta memur maaşlarına kadar hiç kimse geçinemiyor. Anlayacağınız astarı yüzünü geçmiş durumda.” “Bu bir eylem, başkaldırış değil, bu bitmişlik ve tükenmişliğin resmidir” diyen Çoban, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Bu resmi siz yarattınız. Gurur duyun eserinizle. Sayın Nebati’ye soruyorum; şu tabloya bakın ne görüyorsunuz? Kurucusu olduğunuz Adalet ve Kalkına Partisi’nde adaletten söz etmek mümkün değil. Kalkınmıyor muyuz, evet. Hastaneler, yollar, tüneller, park ve bahçeler bunlar inkar dilemez ama karın doyurmuyor. Evet, insanımız hasta ve hastaneye gidiyor çünkü doğru düzgün beslenemiyor. Vatandaş artık bir şey alamıyor. Sürekli gözünde bir şey eksik kalıyor. Aç kalıyor. Evine iki kilo meyve götüremedikten, sofrasında et olmadıktan sonra siz daha çok hastane yaparsınız. Sigaraya zam yaparken “içmesinler” diye yaptığınızı dile getirdiniz. Elektriğe karanlıkta kalalım, suya içmeyelim, ekmeğe açlıktan ölelim, doğalgaza soğuktan donalım, akaryakıta ulaşıma gitmeyelim diye mi zam yaptınız?”
Pencereyi Kapat
Malatya’da bir vatandaş, üst üste gelen zamları protesto etmek, hayat pahalılığını eleştirmek amacıyla eylem yaptı. Malatyalılardan eylemine destek isteyen vatandaşı destekleyen de oldu eleştiren de.

Malatya’da yaşayan İbrahim Çoban, geçim sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için Soykan Meydanı’nda eylem yaptı. Eylem öncesi Malatyalılardan destek isteyen Çoban, istediği desteği tam anlamıyla göremedi. Tek kişi başladığı eylemi, 10 kişiyle tamamlayan Çoban, hiçbir siyasi parti, sendika ya da sivil toplum kuruluşuna üye olmadığını ifade etti.

Çoban, yaptığı konuşmada, “Geç de olsa gerek hükümetin gerekse hükümet karşıtı birilerinin, para babalarının, stokçuların ve fırsatçıların sayesinde son zamanlarda gıdadan giyime, ısınmadan barınmaya, ulaşımdan suya, elektrikten doğalgaza, akaryakıttan birçok yaşamsal ihtiyaçlara yapılan zamları eleştirmek, protesto etmek ve çözüm yolu bulmak için bu eylemi düzenliyorum. Vatandaşın bu zamla mücadele edebilecek ne bir günü kaldı ne takati ne de parası çünkü zamlar ve maaşlar arasında uçurumlar var. Milletin alım gücü hepten çöktü. ‘Yeter artık’ dedikçe her gün bir yenisi geliyor. Adeta gün doğmadan zam doğuyor” ifadelerini kullandı.

Üst üste gelen zamların vatandaşların alım gücünü düşürdüğünü kaydeden Çoban, konuşmasında şunları söyledi:

“Başta elektrik olmak üzere su, doğalgaz, akaryakıt, LPG gibi yaşamsal ihtiyaçlara yapılan zamlar; gıdadan tutunda giyim kuşama, ulaşımdan barınmaya ve market fiyatlarına kadar tüm ihtiyaçlara yansımakta, hayatın her alanını olumsuz yönde etkilemektedir. Bizler kesinlikle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, bu ülkenin bir ferdi ve fedaisi olarak devletimize ve hükümetimize en ufak bir yanlışımız, düşmanlığımız ve saygısızlığımız olmadı, olamaz. Fakat gel gör ki huzurumuz, refahımız kalmadı. Bittik, tükendik artık. Her şeyin fiyatı arttı ama maaşlar yerinde saydı. Emeklisinden asgari ücretlisine, engellisinden 65 yaş maaşına, hatta memur maaşlarına kadar hiç kimse geçinemiyor. Anlayacağınız astarı yüzünü geçmiş durumda.”

“Bu bir eylem, başkaldırış değil, bu bitmişlik ve tükenmişliğin resmidir” diyen Çoban, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Bu resmi siz yarattınız. Gurur duyun eserinizle. Sayın Nebati’ye soruyorum; şu tabloya bakın ne görüyorsunuz? Kurucusu olduğunuz Adalet ve Kalkına Partisi’nde adaletten söz etmek mümkün değil. Kalkınmıyor muyuz, evet. Hastaneler, yollar, tüneller, park ve bahçeler bunlar inkar dilemez ama karın doyurmuyor. Evet, insanımız hasta ve hastaneye gidiyor çünkü doğru düzgün beslenemiyor. Vatandaş artık bir şey alamıyor. Sürekli gözünde bir şey eksik kalıyor. Aç kalıyor. Evine iki kilo meyve götüremedikten, sofrasında et olmadıktan sonra siz daha çok hastane yaparsınız. Sigaraya zam yaparken “içmesinler” diye yaptığınızı dile getirdiniz. Elektriğe karanlıkta kalalım, suya içmeyelim, ekmeğe açlıktan ölelim, doğalgaza soğuktan donalım, akaryakıta ulaşıma gitmeyelim diye mi zam yaptınız?”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.