Gündem (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 03.06.2022 - 12:29, Güncelleme: 03.06.2022 - 12:29

Malatya’da İsimlerin Değiştirilmesi Moda Oldu

 

Malatya’da İsimlerin Değiştirilmesi Moda Oldu

Malatya Kültür Yaşam Derneği Başkanı Atilla Kantarcı, “Son yıllarda şehrimizde bir moda oldu. Yıkılan yerlerin isimleri maalesef bir bir değiştirilerek yeni isimler konulmaya başlandı” dedi.
Kantarcı, Malatya’da yıkıldıktan sonra yerine yapılan ve farklı isimlerin verildiği binalarla ilgili açıklamada bulundu. Kentte yıkılan Sümer İlkokulu, İnönü Stadı, Atatürk Spor Salonu’nun isimlerinin değiştirilmesini anlamsız bulduğunu dile getiren Kantarcı, bununla ilgili onlarca örneğin olduğunu söyledi. “ESKİ HAFIZAYI SİLİP YERİNE YENİSİ YAPMAK GARABET GELDİ” Sümer İlkokulu’nun Cumhuriyetin ilk yıllarında Malatya ekonomisine, kültürüne, kentin her türlü etkinliğine Sümerbank çalışanları için yapılan bir okul olduğunu ifade eden Kantarcı, “Sümer İlkokulu, 24 Ocak 2020 depreminde hasar gördüğü söylenerek yıkıldı. Bu olabilir. Fakat yerine yapılan okulun ismi de ‘Diniye Çalık’ olarak değiştirildi. Bu durum bizi resmen şaşırttı. Bu okul, 80 yıllık bir dönemi kapsıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında Malatya ekonomisine, kültürüne, kentin her türlü etkinliğine Sümerbank çalışanları için yapılan bir okuldu. O bölgede yaşayan insanların çocukları Sümer İlkokulu’na gidiyordu ve yüz binlerce insanın o okulda anısı var. O nedenle okulun isminin değiştirilmesi bizim garibimize gitti. Tabii ki okulu yaptıran insanlara saygımız var. Okulun yaptırılmasına katkı sağlamışlardır, isimlerin yaşatılmasını istemişlerdir ama ‘Diniye Çalık Sümer İlkokulu’ olamaz mıydı? Eski hafızayı silip yerine yenisini yapmak bize anlamsız ve garabet geldi” diye konuştu. “İNÖNÜ İSMİNİN VERİLDİĞİ STADIN YIKILIP, FARKLI BİR İSMİN VERİLMESİ ANLAMSIZ” Defalarca İnönü Stadı’nın yıkılmaması gerektiğiyle ilgili yazılar yazarak, televizyon programları yaptığını dile getiren Kantarcı, şunları söyledi: “Tescillenen binaların 100, 200 ya da bin yıllık olmasına gerek yok. Tescilli binaların bir özelliği de içerisinde insanların anılarının olmasıdır. Malatya’da İnönü stadıyla ilgili anısı olmayan bir tane insan göremezsiniz. Futbolla ilgili olmayan bir insanın bile çocukluğunda 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos törenlerindeki etkinliklerde o stada gitmişlikleri ve oturmuşlukları vardır. Birçok insanın o statta anısı vardır. İnsanlar bunun farkında değiller. Bu anıları yitiriyorlar. Anıların yıkılması insanları çok tehlikeli bir noktaya götürür. Birde İsmet İnönü seversiniz, sevmezsiniz bu memleketin bir insanıdır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında Kurtuluş Savaşı’nda çok büyük kahramanlıkları var. Bu insanın isminin verildiği stadın yıkılıp, yerine ‘Yeni Malatya Stadyumu’ isminin verilmesi anlamsızdır.” Kantarcı, Atatürk Spor Salonu’nun yıkılmasıyla ilgili ise “Burada da Atatürk isminin silinmesi söz konusu. Bu da şok büyük bir yanlış. Allah aşkına Merkez Kapalı Spor Salonu ne demek? Bu konuda konuşmaktan bile utanıyorum” yorumunda bulundu.
Pencereyi Kapat
Malatya Kültür Yaşam Derneği Başkanı Atilla Kantarcı, “Son yıllarda şehrimizde bir moda oldu. Yıkılan yerlerin isimleri maalesef bir bir değiştirilerek yeni isimler konulmaya başlandı” dedi.

Kantarcı, Malatya’da yıkıldıktan sonra yerine yapılan ve farklı isimlerin verildiği binalarla ilgili açıklamada bulundu.

Kentte yıkılan Sümer İlkokulu, İnönü Stadı, Atatürk Spor Salonu’nun isimlerinin değiştirilmesini anlamsız bulduğunu dile getiren Kantarcı, bununla ilgili onlarca örneğin olduğunu söyledi.

“ESKİ HAFIZAYI SİLİP YERİNE YENİSİ YAPMAK GARABET GELDİ”

Sümer İlkokulu’nun Cumhuriyetin ilk yıllarında Malatya ekonomisine, kültürüne, kentin her türlü etkinliğine Sümerbank çalışanları için yapılan bir okul olduğunu ifade eden Kantarcı, “Sümer İlkokulu, 24 Ocak 2020 depreminde hasar gördüğü söylenerek yıkıldı. Bu olabilir. Fakat yerine yapılan okulun ismi de ‘Diniye Çalık’ olarak değiştirildi. Bu durum bizi resmen şaşırttı. Bu okul, 80 yıllık bir dönemi kapsıyor. Cumhuriyetin ilk yıllarında Malatya ekonomisine, kültürüne, kentin her türlü etkinliğine Sümerbank çalışanları için yapılan bir okuldu. O bölgede yaşayan insanların çocukları Sümer İlkokulu’na gidiyordu ve yüz binlerce insanın o okulda anısı var. O nedenle okulun isminin değiştirilmesi bizim garibimize gitti. Tabii ki okulu yaptıran insanlara saygımız var. Okulun yaptırılmasına katkı sağlamışlardır, isimlerin yaşatılmasını istemişlerdir ama ‘Diniye Çalık Sümer İlkokulu’ olamaz mıydı? Eski hafızayı silip yerine yenisini yapmak bize anlamsız ve garabet geldi” diye konuştu.

“İNÖNÜ İSMİNİN VERİLDİĞİ STADIN YIKILIP, FARKLI BİR İSMİN VERİLMESİ ANLAMSIZ”

Defalarca İnönü Stadı’nın yıkılmaması gerektiğiyle ilgili yazılar yazarak, televizyon programları yaptığını dile getiren Kantarcı, şunları söyledi:

“Tescillenen binaların 100, 200 ya da bin yıllık olmasına gerek yok. Tescilli binaların bir özelliği de içerisinde insanların anılarının olmasıdır. Malatya’da İnönü stadıyla ilgili anısı olmayan bir tane insan göremezsiniz. Futbolla ilgili olmayan bir insanın bile çocukluğunda 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos törenlerindeki etkinliklerde o stada gitmişlikleri ve oturmuşlukları vardır. Birçok insanın o statta anısı vardır. İnsanlar bunun farkında değiller. Bu anıları yitiriyorlar. Anıların yıkılması insanları çok tehlikeli bir noktaya götürür. Birde İsmet İnönü seversiniz, sevmezsiniz bu memleketin bir insanıdır ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasında Kurtuluş Savaşı’nda çok büyük kahramanlıkları var. Bu insanın isminin verildiği stadın yıkılıp, yerine ‘Yeni Malatya Stadyumu’ isminin verilmesi anlamsızdır.”

Kantarcı, Atatürk Spor Salonu’nun yıkılmasıyla ilgili ise “Burada da Atatürk isminin silinmesi söz konusu. Bu da şok büyük bir yanlış. Allah aşkına Merkez Kapalı Spor Salonu ne demek? Bu konuda konuşmaktan bile utanıyorum” yorumunda bulundu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.