Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.11.2021 - 17:01, Güncelleme: 25.11.2021 - 17:01

Eskişehir’de DİSK Üyeleri Eylem Yaptı: TL Değer Kaybettikçe Biz Kaybediyoruz

 

Eskişehir’de DİSK Üyeleri Eylem Yaptı: TL Değer Kaybettikçe Biz Kaybediyoruz

DİSK üyeleri Eskişehir'de yaşanan zamlar ve dövizdeki artışı protesto etti. İşçiler, "Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Biz ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirket değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık. Türk Lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor" dedi.
DİSK üyeleri Ulus Meydanı’nda zamları protesto etti. Eyleme katılanlar, ‘Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza. Artık yeter! Geçinmek istiyoruz’ yazılı pankart açarak, ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’, ‘Zamlar geri alınsın’ sloganları attı. Eylemde konuşan DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, “Biz çalışıyoruz, bir üretiyoruz, bu ülkenin ekonomisini biz büyütüyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaya çalışıyoruz. Patronlardan çok vergi veriyoruz. İş yeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve salgının ağır yükünü biz taşıyoruz. Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün yoksullaşıyoruz” açıklaması yaptı. TL DEĞER KAYBETTİKÇE BİZ KAYBEDİYORUZ Döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geldiğini ifade eden Ayaz, şunları ekledi: “Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Biz ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirket değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık. Evet döviz yükseldikçe onlar kazanıyor. Ülkenin kaynaklarını ucuza kapatmaya gelen petrol prensleri kazanıyor. Peki kim kaybediyor. Türk Lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna ‘kurtuluş savaşı’ diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Türkiye Avrupa’nın en düşük asgari ücretinde Arnavutluk ile yarışıyor. 'Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye'ye akacak' diyorlar. Yok öyle yağma. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir.” ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALDIRILSIN Ayaz DİSK olarak taleplerini ise şöyle sıraladı: "- TL'nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir. - TL'nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır. - Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır. - İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.
Pencereyi Kapat
DİSK üyeleri Eskişehir'de yaşanan zamlar ve dövizdeki artışı protesto etti. İşçiler, "Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Biz ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirket değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık. Türk Lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor" dedi.

DİSK üyeleri Ulus Meydanı’nda zamları protesto etti. Eyleme katılanlar, ‘Emeğimizi ve memleketimizi savunmak için omuz omuza. Artık yeter! Geçinmek istiyoruz’ yazılı pankart açarak, ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’, ‘Zamlar geri alınsın’ sloganları attı.

Eylemde konuşan DİSK Eskişehir Bölge Temsilcisi Günay Ayaz, “Biz çalışıyoruz, bir üretiyoruz, bu ülkenin ekonomisini biz büyütüyoruz ama geçinemiyoruz. Borçla yaşamaya çalışıyoruz. Patronlardan çok vergi veriyoruz. İş yeri işyeri, meydan meydan anlatıyoruz. Milyonlarca işçi adına, emekçi adına, emekli adına, geçinemeyenler, barınamayanlar, iş bulamayanlar adına haykırıyoruz. Ekonomik krizin ve salgının ağır yükünü biz taşıyoruz. Her sabah yeni zamlara uyanıyor, her gün yoksullaşıyoruz” açıklaması yaptı.

TL DEĞER KAYBETTİKÇE BİZ KAYBEDİYORUZ

Döviz kuru arttıkça iğneden ipliğe her şeye zam geldiğini ifade eden Ayaz, şunları ekledi:

“Türk Lirası değer kaybettikçe her gün daha da yoksullaşıyoruz. Biz ayrıcalıklı 3-5 müteahhit şirket değiliz. Döviz geliri garantili ihaleleri biz almadık. Evet döviz yükseldikçe onlar kazanıyor. Ülkenin kaynaklarını ucuza kapatmaya gelen petrol prensleri kazanıyor. Peki kim kaybediyor. Türk Lirası değer kaybettikçe, biz kaybediyoruz. Emeğimiz ucuzluyor, satın alma gücümüz azalıyor. Ülkeyi yönetenler Türk Lirasının değer kaybetmesi ile övünüp buna ‘kurtuluş savaşı’ diyorlar. Oysa paramız değer kaybettikçe bu ülke daha yoksul ve daha bağımlı hale geliyor. Türkiye Avrupa’nın en düşük asgari ücretinde Arnavutluk ile yarışıyor. 'Türk Lirası değer kaybedince ücretler azalacak, rekabet gücümüz artacak, yabancı sermaye Türkiye'ye akacak' diyorlar. Yok öyle yağma. Bu ülke, bu halk, bu ülkenin işçi sınıfı satılık değildir.”

ASGARİ ÜCRETTEN VERGİ KALDIRILSIN

Ayaz DİSK olarak taleplerini ise şöyle sıraladı:

"- TL'nin ve emeğin değersizleştirilmesi politikasından derhal vazgeçilmelidir.

- TL'nin değersizleşmesi nedeniyle yaşanan tüm kayıplar asgari ücret artışıyla telafi edilmeli, bu artışta işçiler büyümeden de pay almalıdır.

- Asgari ücretin ve tüm ücretlerin asgari ücret tutarı kadar bölümünde vergi ve kesintiler kaldırılarak tüm ücretlere 1000 lira iyileştirme yapılmalıdır.

- İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grev hakkıdır. Bu hakların kullanımı önündeki tüm yasal ve fiili engelleri kaldırılmalıdır.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.