Siyaset (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 31.08.2021 - 15:24, Güncelleme: 31.08.2021 - 15:24
kitap

Erdoğan Bayraktar’ın Açıklamaları TBMM Gündeminde

 

Erdoğan Bayraktar’ın Açıklamaları TBMM Gündeminde

CHP, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili yaptığı açıklamaları TBMM gündemine taşıdı. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 25 milletvekilinin imzası ile TBMM'ye araştırma önergesi vererek, 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarına ilişkin komisyon kurulmasını istedi.
Erdoğan Bayraktar’ın 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili açıklamaları, CHP’yi harekete geçirdi. CHP’li Ali Haydar Hakverdi, 25 milletvekilinin imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesi ile 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının Meclis bünyesinde kurulacak komisyonda ele alınmasını istedi. Hakverdi, önergesinde şunlara yer verdi: “Geçtiğimiz hafta bir radyo programında konuşan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ile ilgili ‘Dosyam var; dosyada ne varsa kabul ediyorum, benim suçum. Telefondaki konuşmalar bana aittir, tapeler bana aittir, renkli çekilen kameralar, teknik takiptekilerin hepsi bana aittir. Devletin düzelmesi için hakikaten, Allah'tan korkan, vatanını ve milletini seven, üretim yapan, katma değeri yüksek mal üreten insanların bir yerlere gelmesi lazım. Benim şimdi tuzum kuru. Özel sektördeyim. Beni şimdi attılar. Reis, Sayın Cumhurbaşkanı’m beni hırsız çuvalının içine koydu ve attı’ ifadelerini kullanmıştır. “RÜŞVET VE YOLSUZLUK GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ” Tüm bu iddialar ve itiraf niteliğindeki açıklamalar, bir dönemin nasıl organize edildiğini, ülkemizde yaşanan rüşvet ve yolsuzlukları gözler önüne sermektedir. Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca bu iddiaların açıklığa kavuşturulması ve tüm sorumluların belirlenmesi adına Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ederiz. Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturması olarak bilinen 17/25 Aralık soruşturmalarının üzerine gidilmemiş, dosyaların üzeri örtülmüş ve adeta gündemden düşürmek için AKP iktidarı tarafından her yol denenmiştir.” “İTİRAF NİTELİĞİNDE AÇIKLAMALAR” Araştırma önergesinin gerekçesinde ise rüşvet ve yolsuzluğun üzerine gitmeyerek sorumluları adalete teslim etmeyenlerin çarkın parçası olduğunu öne süren Hakverdi, şu tespitlerde bulundu: “Ülkemizin bu tarz ilişkilerle anılması, tüm vatandaşlarımıza zarar vermekle birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’ni dünya kamuoyunun gözünde küçük düşürmektedir. Dönemin paydaşlarından biri olan Bayraktar’ın itiraf niteliğindeki açıklamaları, bu konunun üzerine giderek suçlulara hak ettiği cezaların verilmesi adına tarihi bir fırsattır. 17/25 Aralık sürecinin yeniden araştırılması, TBMM’de görev yapan tüm milletvekillerinin omzuna yüklenmiş bir görevdir. Hakkı gasp edilen milyonlarca insan ve kamu vicdanı adına Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır.”  
Pencereyi Kapat
CHP, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’ın 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili yaptığı açıklamaları TBMM gündemine taşıdı. CHP Ankara Milletvekili Ali Haydar Hakverdi, 25 milletvekilinin imzası ile TBMM'ye araştırma önergesi vererek, 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarına ilişkin komisyon kurulmasını istedi.
kitaprek

Erdoğan Bayraktar’ın 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarıyla ilgili açıklamaları, CHP’yi harekete geçirdi. CHP’li Ali Haydar Hakverdi, 25 milletvekilinin imzası ile TBMM Başkanlığı’na sunduğu araştırma önergesi ile 17/25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonlarının Meclis bünyesinde kurulacak komisyonda ele alınmasını istedi.

Hakverdi, önergesinde şunlara yer verdi:

“Geçtiğimiz hafta bir radyo programında konuşan eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 17-25 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonları ile ilgili ‘Dosyam var; dosyada ne varsa kabul ediyorum, benim suçum. Telefondaki konuşmalar bana aittir, tapeler bana aittir, renkli çekilen kameralar, teknik takiptekilerin hepsi bana aittir. Devletin düzelmesi için hakikaten, Allah'tan korkan, vatanını ve milletini seven, üretim yapan, katma değeri yüksek mal üreten insanların bir yerlere gelmesi lazım. Benim şimdi tuzum kuru. Özel sektördeyim. Beni şimdi attılar. Reis, Sayın Cumhurbaşkanı’m beni hırsız çuvalının içine koydu ve attı’ ifadelerini kullanmıştır.

“RÜŞVET VE YOLSUZLUK GÖZLER ÖNÜNE SERİLDİ”

Tüm bu iddialar ve itiraf niteliğindeki açıklamalar, bir dönemin nasıl organize edildiğini, ülkemizde yaşanan rüşvet ve yolsuzlukları gözler önüne sermektedir.

Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca bu iddiaların açıklığa kavuşturulması ve tüm sorumluların belirlenmesi adına Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını arz ederiz.

Cumhuriyet tarihinin en büyük rüşvet ve yolsuzluk soruşturması olarak bilinen 17/25 Aralık soruşturmalarının üzerine gidilmemiş, dosyaların üzeri örtülmüş ve adeta gündemden düşürmek için AKP iktidarı tarafından her yol denenmiştir.”

“İTİRAF NİTELİĞİNDE AÇIKLAMALAR”

Araştırma önergesinin gerekçesinde ise rüşvet ve yolsuzluğun üzerine gitmeyerek sorumluları adalete teslim etmeyenlerin çarkın parçası olduğunu öne süren Hakverdi, şu tespitlerde bulundu:

“Ülkemizin bu tarz ilişkilerle anılması, tüm vatandaşlarımıza zarar vermekle birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’ni dünya kamuoyunun gözünde küçük düşürmektedir.

Dönemin paydaşlarından biri olan Bayraktar’ın itiraf niteliğindeki açıklamaları, bu konunun üzerine giderek suçlulara hak ettiği cezaların verilmesi adına tarihi bir fırsattır. 17/25 Aralık sürecinin yeniden araştırılması, TBMM’de görev yapan tüm milletvekillerinin omzuna yüklenmiş bir görevdir.

Hakkı gasp edilen milyonlarca insan ve kamu vicdanı adına Anayasa’nın 98’inci, İçtüzüğün 104 ve 105’inci maddeleri uyarınca Meclis Araştırması açılması uygun olacaktır.”

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
kitaptanı
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.