Ekonomi (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 29.08.2021 - 12:18, Güncelleme: 29.08.2021 - 12:18

EPDK: Elektriğe Gizli Zam Söz Konusu Değil

 

EPDK: Elektriğe Gizli Zam Söz Konusu Değil

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “Elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, kurumumuz tarafından belirlenen oranların dışında (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir” açıklaması yaptı.
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “Elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, kurumumuz tarafından belirlenen oranların dışında (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir” açıklaması yaptı. Bazı vatandaşlar, geçen hafta sosyal medya hesaplarından elektrik faturalarını paylaşarak yüksek gelen faturalardan şikayet etmişti. EPDK, bu iddialar üzerine bugün yazılı bir açıklama yaptı. Kurum açıklamasında, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında, tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Bu kapsamda, mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 Türk lirası ödenmektedir” denildi. EPDK’nın, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Öncelikle vurgulamak gerekir ki söz konusu fiyatlandırma, Türkiye’nin tamamı ve bütün mesken aboneleri için geçerlidir. Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketi, vatandaşlarımıza gönderdiği faturaya herhangi bir bedel artışı yansıtamaz, fatura kalemlerinde herhangi bir oynama yapamaz. Ayrıca elektrik faturalarında dağıtım şirketlerinin payı, 2020 yılında belirlenmiştir ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yıl boyu geçerlidir. Bu payda da bir artış yapılmamıştır. Dağıtım şirketlerinin EPDK’dan bu payın arttırılmasına yönelik bir talebi olmadığı gibi yasal mevzuata aykırı böyle bir talebin gelmesi halinde kabul edilmesi de söz konusu olamaz.”  “ARTIŞ YA DA GİZLİ ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL” Her yıl temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklıklarındaki artışlara bağlı olarak rekor seviyelere ulaşan elektrik kullanımından kaynaklı artışın elektrik faturalarına da yansıdığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “Ancak elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, kurumumuz tarafından belirlenen oranların dışında (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir. Vatandaşlarımızı müsterih olmalı ve bilmelidir ki EPDK olarak görevimiz, sadece tarifeleri belirlemek değil aynı zamanda faturaların hesaplanmasında bu tarifelerin hatasız bir şekilde uygulanmasını titizlikle takip etmek ve denetlemektir. Ayrıca Kurumumuz internet sitesinde yer alan elektrik faturası hesaplama modülünden bütün vatandaşlarımız faturalarını her ay kontrol edebilirler.”
Pencereyi Kapat
Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “Elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, kurumumuz tarafından belirlenen oranların dışında (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), “ Elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, kurumumuz tarafından belirlenen oranların dışında (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir” açıklaması yaptı.

Bazı vatandaşlar, geçen hafta sosyal medya hesaplarından elektrik faturalarını paylaşarak yüksek gelen faturalardan şikayet etmişti. EPDK, bu iddialar üzerine bugün yazılı bir açıklama yaptı.

Kurum açıklamasında, elektrik üretiminde oluşan maliyet artışları nedeni ile 1 Temmuz 2021 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere nihai elektrik satış fiyatlarında, tüm abone grupları için yüzde 15 oranında artış yapıldığı hatırlatıldı. Açıklamada, “Bu kapsamda, mesken abonelerince 100 kilovatsaat elektrik enerjisi için vergi ve fonlar dâhil olmak üzere 91,56 Türk lirası ödenmektedir” denildi. EPDK’nın, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Öncelikle vurgulamak gerekir ki söz konusu fiyatlandırma, Türkiye’nin tamamı ve bütün mesken aboneleri için geçerlidir. Hiçbir dağıtım ya da perakende şirketi, vatandaşlarımıza gönderdiği faturaya herhangi bir bedel artışı yansıtamaz, fatura kalemlerinde herhangi bir oynama yapamaz. Ayrıca elektrik faturalarında dağıtım şirketlerinin payı, 2020 yılında belirlenmiştir ve 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren yıl boyu geçerlidir. Bu payda da bir artış yapılmamıştır. Dağıtım şirketlerinin EPDK’dan bu payın arttırılmasına yönelik bir talebi olmadığı gibi yasal mevzuata aykırı böyle bir talebin gelmesi halinde kabul edilmesi de söz konusu olamaz.”

 “ARTIŞ YA DA GİZLİ ZAM SÖZ KONUSU DEĞİL”

Her yıl temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklıklarındaki artışlara bağlı olarak rekor seviyelere ulaşan elektrik kullanımından kaynaklı artışın elektrik faturalarına da yansıdığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

“Ancak elektrik faturasını oluşturan kalemlerde, kurumumuz tarafından belirlenen oranların dışında (dağıtım bedeli ya da vergi oranlarında) herhangi bir artış ya da gizli zam söz konusu değildir. Vatandaşlarımızı müsterih olmalı ve bilmelidir ki EPDK olarak görevimiz, sadece tarifeleri belirlemek değil aynı zamanda faturaların hesaplanmasında bu tarifelerin hatasız bir şekilde uygulanmasını titizlikle takip etmek ve denetlemektir. Ayrıca Kurumumuz internet sitesinde yer alan elektrik faturası hesaplama modülünden bütün vatandaşlarımız faturalarını her ay kontrol edebilirler.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.