Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 03.12.2021 - 10:34, Güncelleme: 03.12.2021 - 13:29

Dünya Engelliler Günü'nde Engelli Hakları İzleme Ve Değerlendirme Kurulu’nun Yapısı Değiştirildi

 

Dünya Engelliler Günü'nde Engelli Hakları İzleme Ve Değerlendirme Kurulu’nun Yapısı Değiştirildi

Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’nun yapısı 8 yıl sonra yeniden düzenlendi. "Dünya Engelliler Günü" olan bugün yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte kurul, birçok kurum temsilcisi ile ulusal düzeyde en çok temsil gücüne sahip iki konfederasyonun üst düzey birer temsilcisini kapsayacak.
Birleşmiş Milletler tarafından 30 Mart 2007 tarihinde imzaya açılan ve Türkiye’nin de imzaladığı, “Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi” kapsamında 19 Temmuz 2013’te kurulan Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’nun yapısı; Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bugün yayınlanan genelge ile yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemeyle birlikte kurul, birçok kurum temsilcisi ile ulusal düzeyde en çok temsil gücüne sahip iki konfederasyonun üst düzey birer temsilcisini kapsayacak şekilde genişletildi. Yeni düzenlemede, kurulun eski yapısında temsilcisi yer alan Dışişleri Bakanlığı artık burada yer almayacak.  Dünya Engelliler Günü olan 3 Aralık'ta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe konulan genelge şöyle: “19/7/2013 tarihli ve 28712 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2013/8 sayılı Genelge ile kurulan ‘Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’ Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanının veya gerektiğinde ilgili bakan yardımcısının başkanlığında; Adalet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Gençlik ve Spor, Hazine ve Maliye, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji, Ticaret, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Yüksek Seçim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Yükseköğretim Kurulu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun karar vermeye yetkili üst düzey temsilcileri ile Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü ve engellilik alanında faaliyet göstermekte olup ulusal düzeyde en çok temsil gücünün haiz iki konfederasyonun üst düzey birer temsilcisinden oluşacak şekilde yeniden teşekkül ettirilmiştir”
Pencereyi Kapat
Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’nun yapısı 8 yıl sonra yeniden düzenlendi. "Dünya Engelliler Günü" olan bugün yürürlüğe giren yeni düzenlemeyle birlikte kurul, birçok kurum temsilcisi ile ulusal düzeyde en çok temsil gücüne sahip iki konfederasyonun üst düzey birer temsilcisini kapsayacak.

Birleşmiş Milletler tarafından 30 Mart 2007 tarihinde imzaya açılan ve Türkiye’nin de imzaladığı, “Birleşmiş Milletler Engelli Kişilerin Hakları Sözleşmesi” kapsamında 19 Temmuz 2013’te kurulan Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’nun yapısı; Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla bugün yayınlanan genelge ile yeniden düzenlendi. Yeni düzenlemeyle birlikte kurul, birçok kurum temsilcisi ile ulusal düzeyde en çok temsil gücüne sahip iki konfederasyonun üst düzey birer temsilcisini kapsayacak şekilde genişletildi. Yeni düzenlemede, kurulun eski yapısında temsilcisi yer alan Dışişleri Bakanlığı artık burada yer almayacak. 

Dünya Engelliler Günü olan 3 Aralık'ta Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe konulan genelge şöyle:

“19/7/2013 tarihli ve 28712 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan 2013/8 sayılı Genelge ile kurulan ‘Engelli Hakları İzleme ve Değerlendirme Kurulu’ Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanının veya gerektiğinde ilgili bakan yardımcısının başkanlığında; Adalet, Çalışma ve Sosyal Güvenlik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği, Gençlik ve Spor, Hazine ve Maliye, İçişleri, Kültür ve Turizm, Milli Eğitim, Sağlık, Sanayi ve Teknoloji, Ticaret, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıkları, Diyanet İşleri Başkanlığı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı, Yüksek Seçim Kurulu, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, Yükseköğretim Kurulu ve Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun karar vermeye yetkili üst düzey temsilcileri ile Engelli ve Yaşlı Hizmetleri Genel Müdürü ve engellilik alanında faaliyet göstermekte olup ulusal düzeyde en çok temsil gücünün haiz iki konfederasyonun üst düzey birer temsilcisinden oluşacak şekilde yeniden teşekkül ettirilmiştir”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.