Siyaset (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 30.08.2021 - 15:28, Güncelleme: 30.08.2021 - 15:28
kitap

CHP'li Tekin: Seçim Barajı Yüzde 5 Olmalı, Siyasi Partiler Yasası Değişmeli

 

CHP'li Tekin: Seçim Barajı Yüzde 5 Olmalı, Siyasi Partiler Yasası Değişmeli

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın seçim barajının yüzde 7'ye düşürülebileceği yönündeki açıklamasına ilişkin, "Bu konuda da uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Mümkünse yüzde 5 olması gerekiyor. Siyasi Partiler Yasası'nın da mutlaka değişmesi lazım ki siyaset özgürleşebilsin" dedi.
CHP'li Gürsel Tekin, Cumhur İttifakı'nın seçim barajının yüzde 7'ye düşürülmesi çalışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Bu konudaki dünya ortalaması dikkate alındığında barajın yüzde 5 olması gerektiğini söyleyen Tekin, şöyle konuştu: "Türkiye’de baraj meselesi konuşulmaya başlandı. Bugün Cumhur İttifakı’nın demeci var. Yüzde yedi gibi bir rakam düşündüklerini ifade etmişler. CHP olarak, dünya ortalamasına baktığımızda yüzde 3 ila 5 arasında olabileceğini düşündüğümüzü ifade etmiştik. Bu konuda da uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Mümkünse yüzde 5 olması gerekiyor." "SİYASİ PARTİLER YASASI'NIN MUTLAKA DEĞİŞMESİ LAZIM" CHP'li Tekin, sorunun sadece baraj olmadığını, "Türk siyasetinin prangası", "siyasetin özgürleşmesinin önündeki engel" olarak gördükleri Siyasi Partiler Yasası'nın da değişmesi gerektiğini vurguladı. Tekin, şunları söyledi: "Siyasi Partiler Yasası'nın mutlaka değişmesi lazım ki siyaset özgürleşebilsin. Nasıl ki millet kendi muhtarını seçebiliyorsa önümüzdeki süreçte Siyasi Partiler Yasası’nı değiştirirsek, muhtarını seçer gibi milletvekilini, belediye başkanını ve yerel yöneticisini seçebilme imkanı yaratırsak işte o zaman demokrasiye kavuşmuş oluruz. Aksi takdirde sadece baraj meselesi bir şeye fayda etmeyecek. Baraj meselesi ve Siyasi Partiler Yasası'nın değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Umut ediyorum ki parlamentoya gelirse CHP baraj konusunda ve Siyasi Partiler Yasası'nın değişikliği konusunda her türlü desteği verecektir."
Pencereyi Kapat
CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’ın seçim barajının yüzde 7'ye düşürülebileceği yönündeki açıklamasına ilişkin, "Bu konuda da uzun yıllardır mücadele ediyoruz. Mümkünse yüzde 5 olması gerekiyor. Siyasi Partiler Yasası'nın da mutlaka değişmesi lazım ki siyaset özgürleşebilsin" dedi.
kitaprek
<p><span style="font-size:16px">CHP'li Grsel Tekin, Cumhur ttifak'nn seim barajnn yzde 7'ye drlmesi almasyla ilgili aklamalarda bulundu. Bu konudaki dnya ortalamas dikkate alndnda barajn yzde 5 olmas gerektiini syleyen Tekin, yle konutu:</span></p> <p><span style="font-size:16px">"Trkiyede baraj meselesi konuulmaya baland. Bugn Cumhur ttifaknn demeci var. Yzde yedi gibi bir rakam dndklerini ifade etmiler. CHP olarak, dnya ortalamasna baktmzda yzde 3 ila 5 arasnda olabileceini dndmz ifade etmitik. Bu konuda da uzun yllardr mcadele ediyoruz. Mmknse yzde 5 olmas gerekiyor."</span></p> <p><span style="font-size:16px"><strong>"SYAS PARTLER YASASI'NIN MUTLAKA DEMES LAZIM"</strong></span></p> <p><span style="font-size:16px">CHP'li Tekin, sorunun sadece baraj olmadn, "Trk siyasetinin prangas", "siyasetin zgrlemesinin nndeki engel" olarak grdkleri Siyasi Partiler Yasas'nn da deimesi gerektiini vurgulad. Tekin, unlar syledi:</span></p> <p><span style="font-size:16px">"Siyasi Partiler Yasas'nn mutlaka deimesi lazm ki siyaset zgrleebilsin. Nasl ki millet kendi muhtarn seebiliyorsa nmzdeki srete Siyasi Partiler Yasasn deitirirsek, muhtarn seer gibi milletvekilini, belediye bakann ve yerel yneticisini seebilme imkan yaratrsak ite o zaman demokrasiye kavumu oluruz. Aksi takdirde sadece baraj meselesi bir eye fayda etmeyecek. Baraj meselesi ve Siyasi Partiler Yasas'nn deimesi gerektiine inanyoruz. Umut ediyorum ki parlamentoya gelirse CHP baraj konusunda ve Siyasi Partiler Yasas'nn deiiklii konusunda her trl destei verecektir."</span></p>
Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
kitaptanı
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.