Siyaset (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 25.08.2021 - 13:27, Güncelleme: 25.08.2021 - 13:27

CHP'li Murat Bakan, Buca SGK Koronavirüs Saçıyor İddiasını TBMM'ye Taşıdı

 

CHP'li Murat Bakan, Buca SGK Koronavirüs Saçıyor İddiasını TBMM'ye Taşıdı

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) İzmir’deki il ve ilçe müdürlüklerinde pandemi tedbirlerine uyulmadığı ve yöneticilerin çalışanlara mobbing uyguladığı yönündeki iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Özellikle Buca SGK Merkez Müdürlüğü'nde ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Murat Bakan, “Yurttaş, işini halletmek için geldiği kamu kurumundan korona olup çıkıyor” dedi.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi veren Murat Bakan, SGK’nın İzmir’deki merkez müdürlüklerinde maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı, yöneticilerin de personele mobbing uyguladığı iddialarını anımsattı. Bakan, internet üzerinden yapılabilecek birçok işlemin özellikle şubede kabul edildiğini; böylelikle başvuru sayısı yükseltilerek terfi almada önem arz eden yüksek verimli çalışma hesabı yapıldığını iddia etti. Bakan, konuya ilişkin yazılı açıklamasında şunları kaydetti: "Bazı merkez müdür yardımcılarının, çalışanlara izinlerini kullandırmayarak, baskıyla sosyal mesafe kurallarına uygun olmayan şekilde çalışmaya zorlayarak adeta mobbing uyguladığı yönünde iddialar yükseliyor. Sayın Bakan’ı bir kez daha göreve davet ediyoruz. SGK ile ilgili gündeme getirdiğimiz bu kaçıncı iddia. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Daha önce de bazı merkez müdürleri, müdür yardımcıları ve denetmenlerin ekipleştiği, zorunlu yer değişikliğiyle ilgili alınan kararlar gibi bazı iddiaları gündeme getirmiştik. Verdiğimiz önergeler yanıtsız bırakıldı. Bu suskunluktan dolayı iddiaların doğruluk payının yüksek olduğunu düşünüyoruz. SGK adeta başı boş bir kurum haline geldi. "SGK İL MÜDÜRÜ HABERDAR MI" Koronavirüs vaka sayısı günden güne artıyor, günlük can kaybı tekrar 200’lerin üzerine çıktı. Bize gelen bilgiye göre; her hafta bir SGK merkez müdürlüğünde ikişer, üçer personel koronavirüse yakalanıyor. Bornova’da, Konak’ta ve Karşıyaka’da örneklerini duyduk. Ayrıca Sağlık İl Müdürlüğü görevlilerine ve SGK Çeşme Merkez Müdürlüğü’ne, maske takılmadığı için ceza kesilmiş. Bazı SGK çalışanlarının ise ulaştırma servislerinde maske takmadıklarını, bunu bildiren personelin ise bu kişilerce hedef haline getirildiğini duyuyoruz. SGK İl Müdürü ve İl Sağlık Müdürü haberdar mı bu olanlardan? Ne böyle salgın yönetimi olur ne de böyle kurum yönetimi." "YURTTAŞ KORONA OLUP ÇIKIYOR" Buca SGK Merkez Müdürlüğü'nde ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Murat Bakan şöyle devam etti:  "Merkez müdür yardımcısının, personel üzerinde baskı kurduğu, sosyal mesafe kurallarına aykırı çalışmaya zorladığı yönünde ciddi iddialar var. Bir kamu kurumu bunu nasıl göze alabiliyor? Gün içinde sirkülasyonun belki de en fazla olduğu kamu kurumsunuz. Siz, başta yüksek yaş grubu olmak üzere her yaş grubuna hizmet veren bir kurumsunuz. Hem kalabalık ortamda çalışıyorsunuz hem gelen gidenin çok yoğun olduğu bir yerde çalışıyorsunuz. Burada bir çalışanın pozitif olması demek hem tüm çalışanların hem de oraya gün içinde kamu hizmeti almak için gelen tüm vatandaşların pozitif olma ihtimali demek. Yurttaş, işini halletmek için geldiği kamu kurumundan korona olup çıkıyor. Kurum içi bir soruşturma ve sıkı denetim şart. Böyle bir vurdumduymazlık kabul edilemez.”
Pencereyi Kapat
CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) İzmir’deki il ve ilçe müdürlüklerinde pandemi tedbirlerine uyulmadığı ve yöneticilerin çalışanlara mobbing uyguladığı yönündeki iddiaları TBMM gündemine taşıdı. Özellikle Buca SGK Merkez Müdürlüğü'nde ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Murat Bakan, “Yurttaş, işini halletmek için geldiği kamu kurumundan korona olup çıkıyor” dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'in yanıtlaması istemiyle TBMM'ye soru önergesi veren Murat Bakan, SGK’nın İzmir’deki merkez müdürlüklerinde maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmadığı, yöneticilerin de personele mobbing uyguladığı iddialarını anımsattı. Bakan, internet üzerinden yapılabilecek birçok işlemin özellikle şubede kabul edildiğini; böylelikle başvuru sayısı yükseltilerek terfi almada önem arz eden yüksek verimli çalışma hesabı yapıldığını iddia etti.

Bakan, konuya ilişkin yazılı açıklamasında şunları kaydetti:

"Bazı merkez müdür yardımcılarının, çalışanlara izinlerini kullandırmayarak, baskıyla sosyal mesafe kurallarına uygun olmayan şekilde çalışmaya zorlayarak adeta mobbing uyguladığı yönünde iddialar yükseliyor. Sayın Bakan’ı bir kez daha göreve davet ediyoruz. SGK ile ilgili gündeme getirdiğimiz bu kaçıncı iddia. Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Daha önce de bazı merkez müdürleri, müdür yardımcıları ve denetmenlerin ekipleştiği, zorunlu yer değişikliğiyle ilgili alınan kararlar gibi bazı iddiaları gündeme getirmiştik. Verdiğimiz önergeler yanıtsız bırakıldı. Bu suskunluktan dolayı iddiaların doğruluk payının yüksek olduğunu düşünüyoruz. SGK adeta başı boş bir kurum haline geldi.

"SGK İL MÜDÜRÜ HABERDAR MI"

Koronavirüs vaka sayısı günden güne artıyor, günlük can kaybı tekrar 200’lerin üzerine çıktı. Bize gelen bilgiye göre; her hafta bir SGK merkez müdürlüğünde ikişer, üçer personel koronavirüse yakalanıyor. Bornova’da, Konak’ta ve Karşıyaka’da örneklerini duyduk. Ayrıca Sağlık İl Müdürlüğü görevlilerine ve SGK Çeşme Merkez Müdürlüğü’ne, maske takılmadığı için ceza kesilmiş. Bazı SGK çalışanlarının ise ulaştırma servislerinde maske takmadıklarını, bunu bildiren personelin ise bu kişilerce hedef haline getirildiğini duyuyoruz. SGK İl Müdürü ve İl Sağlık Müdürü haberdar mı bu olanlardan? Ne böyle salgın yönetimi olur ne de böyle kurum yönetimi."

"YURTTAŞ KORONA OLUP ÇIKIYOR"

Buca SGK Merkez Müdürlüğü'nde ciddi sıkıntılar yaşandığına dikkat çeken Murat Bakan şöyle devam etti: 

"Merkez müdür yardımcısının, personel üzerinde baskı kurduğu, sosyal mesafe kurallarına aykırı çalışmaya zorladığı yönünde ciddi iddialar var. Bir kamu kurumu bunu nasıl göze alabiliyor? Gün içinde sirkülasyonun belki de en fazla olduğu kamu kurumsunuz. Siz, başta yüksek yaş grubu olmak üzere her yaş grubuna hizmet veren bir kurumsunuz. Hem kalabalık ortamda çalışıyorsunuz hem gelen gidenin çok yoğun olduğu bir yerde çalışıyorsunuz. Burada bir çalışanın pozitif olması demek hem tüm çalışanların hem de oraya gün içinde kamu hizmeti almak için gelen tüm vatandaşların pozitif olma ihtimali demek. Yurttaş, işini halletmek için geldiği kamu kurumundan korona olup çıkıyor. Kurum içi bir soruşturma ve sıkı denetim şart. Böyle bir vurdumduymazlık kabul edilemez.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.