Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 07.10.2021 - 17:43, Güncelleme: 07.10.2021 - 17:43
kitap

CHP’li Gök, Kamu Avukatlarına 3600 Ek Gösterge İçin Kanun Teklifi Verdi

 

CHP’li Gök, Kamu Avukatlarına 3600 Ek Gösterge İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, kamuda görev yapan avukatların ek göstergelerinin 3000’den 3600’e yükseltilmesi için kanun teklifi hazırladı.
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, kamu avukatlarının özlük hakları ile ilgili hazırladığı kanun teklifini TBMM’ye sundu. Gök, teklifinde; “Yıllardır hak ettiği statüye kavuşturulmamış, özlük ve mali haklarında bir iyileştirme yapılmamış olan kamu avukatlığı, ilgi gösterilen bir meslek olma özelliğini kaybetmiştir. Bu durum devlet hukuk hizmetlerini olumsuz yönde etkileyerek kamu hizmetlerinin kalite ve güvenilirliğinde düşüşe neden olmuştur” açıklamasını yaptı. "KAMU AVUKATLIĞI MESLEK OLMA ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİ" Gök, teklifinin gerekçesinde, şu değerlendirmeleri yaptı: “Yargının üç kurucu unsurundan biri olan savunmanın yürütme içindeki temsilcisi; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ‘Avukatlık Hizmetleri Sınıfı’ kapsamındaki kamu avukatlarıdır. Kamu avukatları, hem yargı önünde yürütmenin temsilciliğini yapmaları hem de idarenin iş ve eylemlerinin hukuka uygun olması ve kamu hizmetlerinin hukuki anlamda güvenirliğinin sağlanması bakımından kamu yönetimi içinde çok önemli bir yere sahiptir. Yargı erkinin iddia ve karar unsurunu gerçekleştiren hakim ve savcılara adaletin sağlanmasında üstlendikleri görevlerin önemine binaen özlük hakları bakımından ayrıcalıklar sağlanmasına karşın kamu avukatları bu kapsamda değerlendirilmemiş, yargı erkinin üç asli unsurundan birini teşkil eden savunmanın, kamu kurum ve kuruluşlarında işlevini yerine getiren kamu avukatları sürekli olarak ihmal edilmiştir. Hatta kamu avukatları özlük hakları bakımından, Adalet Bakanlığındaki idari işlerin yürütülmesi ile görevli, adli nitelikte herhangi bir yetki ve sorumluluğu bulunmayan, hukuk fakültesi diploması veya avukatlık ruhsatı dahi gerektirmeyen Adalet Uzmanlarının bile gerisinde kalmıştır. Oysa kamuda çalışan avukatlar da; Cumhuriyet Savcıları gibi kamu gücünü temsil etmekte ve kamu adına görevleri yerine getirmekte, her türlü davada devleti savunup devlet yararını korumak için çalışmaktadırlar. Yıllardır hak ettiği statüye kavuşturulmamış, özlük ve mali haklarında bir iyileştirme yapılmamış olan kamu avukatlığı, ilgi gösterilen bir meslek olma özelliğini kaybetmiştir. Bu durum devlet hukuk hizmetlerini olumsuz yönde etkileyerek kamu hizmetlerinin kalite ve güvenilirliğinde düşüşe neden olmuştur. Kanun teklifi ile kamuda çalışan avukatlar ile hakim, savcılar ve diğer kariyer meslek kadroları arasında zaman içinde ortaya çıkan ve gittikçe artarak kamu avukatlarının hem mağduriyetine hem de motivasyonunun bozulmasına yol açan ücret farkının giderilmesi sağlanarak adalet ve hakkaniyete aykırı ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılması, bu sayede; kamu avukatlığına olan ilginin ve mesleki saygınlığın artırılması ile devlet hukuk hizmetlerinde kalite, güvenilirlik ve verimliliğin yükseltilmesi amaçlanmıştır.”
Pencereyi Kapat
CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, kamuda görev yapan avukatların ek göstergelerinin 3000’den 3600’e yükseltilmesi için kanun teklifi hazırladı.
kitaprek

CHP Ankara Milletvekili Levent Gök, kamu avukatlarının özlük hakları ile ilgili hazırladığı kanun teklifini TBMM’ye sundu.

Gök, teklifinde; “Yıllardır hak ettiği statüye kavuşturulmamış, özlük ve mali haklarında bir iyileştirme yapılmamış olan kamu avukatlığı, ilgi gösterilen bir meslek olma özelliğini kaybetmiştir. Bu durum devlet hukuk hizmetlerini olumsuz yönde etkileyerek kamu hizmetlerinin kalite ve güvenilirliğinde düşüşe neden olmuştur” açıklamasını yaptı.

" KAMU AVUKATLIĞI MESLEK OLMA ÖZELLİĞİNİ KAYBETTİ"

Gök, teklifinin gerekçesinde, şu değerlendirmeleri yaptı:

“Yargının üç kurucu unsurundan biri olan savunmanın yürütme içindeki temsilcisi; 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun ‘Avukatlık Hizmetleri Sınıfı’ kapsamındaki kamu avukatlarıdır. Kamu avukatları, hem yargı önünde yürütmenin temsilciliğini yapmaları hem de idarenin iş ve eylemlerinin hukuka uygun olması ve kamu hizmetlerinin hukuki anlamda güvenirliğinin sağlanması bakımından kamu yönetimi içinde çok önemli bir yere sahiptir.

Yargı erkinin iddia ve karar unsurunu gerçekleştiren hakim ve savcılara adaletin sağlanmasında üstlendikleri görevlerin önemine binaen özlük hakları bakımından ayrıcalıklar sağlanmasına karşın kamu avukatları bu kapsamda değerlendirilmemiş, yargı erkinin üç asli unsurundan birini teşkil eden savunmanın, kamu kurum ve kuruluşlarında işlevini yerine getiren kamu avukatları sürekli olarak ihmal edilmiştir. Hatta kamu avukatları özlük hakları bakımından, Adalet Bakanlığındaki idari işlerin yürütülmesi ile görevli, adli nitelikte herhangi bir yetki ve sorumluluğu bulunmayan, hukuk fakültesi diploması veya avukatlık ruhsatı dahi gerektirmeyen Adalet Uzmanlarının bile gerisinde kalmıştır. Oysa kamuda çalışan avukatlar da; Cumhuriyet Savcıları gibi kamu gücünü temsil etmekte ve kamu adına görevleri yerine getirmekte, her türlü davada devleti savunup devlet yararını korumak için çalışmaktadırlar. Yıllardır hak ettiği statüye kavuşturulmamış, özlük ve mali haklarında bir iyileştirme yapılmamış olan kamu avukatlığı, ilgi gösterilen bir meslek olma özelliğini kaybetmiştir. Bu durum devlet hukuk hizmetlerini olumsuz yönde etkileyerek kamu hizmetlerinin kalite ve güvenilirliğinde düşüşe neden olmuştur.

Kanun teklifi ile kamuda çalışan avukatlar ile hakim, savcılar ve diğer kariyer meslek kadroları arasında zaman içinde ortaya çıkan ve gittikçe artarak kamu avukatlarının hem mağduriyetine hem de motivasyonunun bozulmasına yol açan ücret farkının giderilmesi sağlanarak adalet ve hakkaniyete aykırı ücret dengesizliğinin ortadan kaldırılması, bu sayede; kamu avukatlığına olan ilginin ve mesleki saygınlığın artırılması ile devlet hukuk hizmetlerinde kalite, güvenilirlik ve verimliliğin yükseltilmesi amaçlanmıştır.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
kitaptanı
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.