Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 07.10.2021 - 14:52, Güncelleme: 07.10.2021 - 14:52
kitap

CHP'li Aydoğan Belediye Bütçelerinin Artırılması İçin Kanun Teklifi Verdi

 

CHP'li Aydoğan Belediye Bütçelerinin Artırılması İçin Kanun Teklifi Verdi

CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan belediyelerin bütçelerinin arttırılması için TBMM’ye kanun teklifi sundu. Aydoğan, “Amaç halka hizmetse buyursunlar belediyelerin mali yapılarını güçlendirsinler, doğrudan halka temas eden belediyelerin önünü açsınlar” dedi.
CHP İstanbul Milletvekili Aydoğan kanun teklifinde, belediyelerin gelir-gider oranlarının dengesiz olduğunu ve kamu hizmeti verebilmek için mali yapılarının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Aydoğan teklifinde, il özel idarelerinden alınan bütçe payının arttırılması ve kamuya olan borçları için yapılacak kesintilerin üst sınırının düşürülmesi gerektiğini belirtti. Aydoğan’ın teklifi hakkında yaptığı yazılı açıklaması şöyle: "GELİR KAYNAKLARINA İLAVE YAPILMALI" “Belediyelerin kamu hizmetlerini gereği gibi yerine getirebilmesi ve hizmetlerde devamlılığı sağlayabilmesi için yetkilerinin ve mali yapılarının güçlendirilmesi yönünde yasal düzenlemelere veya değişikliklere acilen ihtiyaç var. Belediyelerin mali yapısının güçlendirilebilmesi için gelir kaynaklarına ilaveler yapılmalı ve öz kaynaklarının arttırılması yoluna gidilmeli ayrıca giderlerinin azaltılması yoluna da gidilmeli. Amaç halka hizmetse buyursunlar belediyelerin mali yapılarını güçlendirsinler, doğrudan halka temas eden belediyelerin önünü açsınlar. 5779 sayılı Kanunun 7. maddesinin 2. Fıkrası belediyelerin kamuya olan borçları için genel bütçe vergi gelirlerinden belediyeler adına aylık olarak ayrılacak tutardan yüzde 40 oranında kesinti yapılabileceğini söyler. Bu yüzde 40’lık üst sınırın yüzde 25 oranına çekilmesini teklif ettik. Tüm bu zorluklara rağmen CHP’li belediyelerin büyük bir özveri ile çalıştığını vatandaşımız çok iyi biliyor. Yerel seçimlerin ardından merkezi yönetim tarafından birçok engelle karşılaşan belediyelerimiz bir kere bile bu engellerin arkasına sığınıp hizmette kusur etmemiştir. Bir yolunu bulup vatandaşa hizmeti götürmüştür. Fakat biz diyoruz ki bu işi yokuşa sürme hali zaman ve enerji kaybına neden oluyor. Maksadınız halka hizmet ise buyursunlar teklifimiz açık ve net biçimde halka hizmeti sağlayacak nitelikte. Ya da bizim yaptığımızı kabul etmek zor geliyorsa kendileri versin teklifi biz destek olalım.”
Pencereyi Kapat
CHP İstanbul Milletvekili Turan Aydoğan belediyelerin bütçelerinin arttırılması için TBMM’ye kanun teklifi sundu. Aydoğan, “Amaç halka hizmetse buyursunlar belediyelerin mali yapılarını güçlendirsinler, doğrudan halka temas eden belediyelerin önünü açsınlar” dedi.
kitaprek

CHP İstanbul Milletvekili Aydoğan kanun teklifinde, belediyelerin gelir-gider oranlarının dengesiz olduğunu ve kamu hizmeti verebilmek için mali yapılarının güçlendirilmesi gerektiğine dikkat çekti. Aydoğan teklifinde, il özel idarelerinden alınan bütçe payının arttırılması ve kamuya olan borçları için yapılacak kesintilerin üst sınırının düşürülmesi gerektiğini belirtti.

Aydoğan’ın teklifi hakkında yaptığı yazılı açıklaması şöyle:

"GELİR KAYNAKLARINA İLAVE YAPILMALI"

“Belediyelerin kamu hizmetlerini gereği gibi yerine getirebilmesi ve hizmetlerde devamlılığı sağlayabilmesi için yetkilerinin ve mali yapılarının güçlendirilmesi yönünde yasal düzenlemelere veya değişikliklere acilen ihtiyaç var. Belediyelerin mali yapısının güçlendirilebilmesi için gelir kaynaklarına ilaveler yapılmalı ve öz kaynaklarının arttırılması yoluna gidilmeli ayrıca giderlerinin azaltılması yoluna da gidilmeli. Amaç halka hizmetse buyursunlar belediyelerin mali yapılarını güçlendirsinler, doğrudan halka temas eden belediyelerin önünü açsınlar.

5779 sayılı Kanunun 7. maddesinin 2. Fıkrası belediyelerin kamuya olan borçları için genel bütçe vergi gelirlerinden belediyeler adına aylık olarak ayrılacak tutardan yüzde 40 oranında kesinti yapılabileceğini söyler. Bu yüzde 40’lık üst sınırın yüzde 25 oranına çekilmesini teklif ettik. Tüm bu zorluklara rağmen CHP’li belediyelerin büyük bir özveri ile çalıştığını vatandaşımız çok iyi biliyor.

Yerel seçimlerin ardından merkezi yönetim tarafından birçok engelle karşılaşan belediyelerimiz bir kere bile bu engellerin arkasına sığınıp hizmette kusur etmemiştir. Bir yolunu bulup vatandaşa hizmeti götürmüştür. Fakat biz diyoruz ki bu işi yokuşa sürme hali zaman ve enerji kaybına neden oluyor. Maksadınız halka hizmet ise buyursunlar teklifimiz açık ve net biçimde halka hizmeti sağlayacak nitelikte. Ya da bizim yaptığımızı kabul etmek zor geliyorsa kendileri versin teklifi biz destek olalım.”

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
kitaptanı
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.