Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 13.11.2021 - 12:15, Güncelleme: 13.11.2021 - 12:15

ÇGD Bursa: Çağdaş Gazetecilerden İntikam Alınmaya Çalışılıyor

 

ÇGD Bursa: Çağdaş Gazetecilerden İntikam Alınmaya Çalışılıyor

Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Ozan Kaplanoğlu, dernek lokalinin yıkılması yönündeki Bursa Büyükşehir Belediyesi kararına; “AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sadece Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden değil, muhalif gazetecilerden, çağdaş gazetecilerden intikam almaya çalışıyor. Bizi yersiz yurtsuz bırakmaya çalışıyor” tepkisini gösterdi.
Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin lokalinin de içinde olduğu binasının yıkılmasına karar verdi. ÇGD Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Ozan Kaplanoğlu, belediyenin yıkım kararını değerlendirdi. Bursa’nın önemli gazetecilerinin, 2 Aralık 1989’da kurulan derneğin hem üyesi hem yöneticisi olduğunu belirten Kaplanoğlu, ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi: “Daha önce de buradan tahliye edilme söylentileri olmuştu. Ama daha önceki belediye başkanları buna cesaret edememişti. Geri adım attıracağımı biliyoruz. Yıkım tarihi, bizim açımızdan çok önemli. 2 Aralık'ta derneğimizi tahliye etmemiz isteniyor. 2 Aralık 1989, Çağdaş Gazeteciler Derneği Güney Marmara yani Bursa Şubesi'nin kuruluş tarihidir. Aslında bu bile şunu gösteriyor, AKP’li Büyükşehir Belediyesi ve AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çağdaş gazetecilerden, sadece Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden değil, muhalif gazetecilerden, çağdaş gazetecilerden intikam almaya çalışıyor. Bizi yersiz yurtsuz bırakmaya çalışıyor. Bırakabilir mi? Hayır, elbette ki bırakamaz. Çünkü az önce de söylediğim gibi 1989 yılında kurulan ve bugüne kadar Aziz Nesin, Uğur Mumcu gibi en önemli gazetecileri ağırlamış; Bursa'nın belleği, gazetecilerin belleği, gazetecilerin, siyasetçilerin belleği diyebileceğimiz bir derneği hiçbir kuvvet yıkamayacaktır. Bu anlamda bu bir intikam çalışmasıdır." "AKP YÖNETİMİNİN DERDİ SİT ALANLARI DEĞİL" Kültürpark ve çevresindeki düzenlemelerin 5-6 yıl önce, Atatürk Stadyumu ile başladığını ve Kapalı Spor Salonu ile devam ettiğini söyleyen Kaplanoğlu, stadyum içerisinde bulunan ve temelini Mustafa Kemal Atatürk’ün attırdığı tarihi tribünün yıkılmayacağı sözünün verilmesine rağmen bu sözün tutulmadığını anımsattı. Kültürpark içerisinde birçok derneğin ve sosyal tesisin bulunduğunu ve Anadolu Spor Gazeteciler Derneği’nin geçen yıl yıkıldığını söyleyen Kaplanoğlu şunları söyledi: “Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin yıkılması için hiçbir sebep yok. Çünkü daha neredeyse bir sene önce tam 20 metre ötemize yeni bir bina yapıldı. Yani eğer siz oraya SİT alanı olarak planlıyorsanız, yeni bina yapmasına zaten izin vermemeniz gerekir. Bu, az önce de söylediğim gibi Büyükşehir Belediyesi'nin SİT alanlarına önem verdiğini göstererek yaptığı bir hareketten ziyade Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden intikam alma politikasıdır. Saten 18-19 yıllık AKP iktidarının ve AKP’nin büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yönetimine baktığımızda zaten Bursa'da hiçbir biçimde, ne tarihi yapıya ne SİT alanlarına ne doğaya ne çevreye zaten önem verdiklerini düşünmüyoruz. Dolayısıyla Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin, İkinci Derece Sit Alanı olması nedeniyle değil, intikam olması nedeniyle yıkıldığı düşünüyoruz. 2 Aralık'ta biz Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde olacağız. Şubemizin önünde olacağız ve orayı yıktırmamak için elimizden geleni yapacağız."    
Pencereyi Kapat
Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Ozan Kaplanoğlu, dernek lokalinin yıkılması yönündeki Bursa Büyükşehir Belediyesi kararına; “AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, sadece Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden değil, muhalif gazetecilerden, çağdaş gazetecilerden intikam almaya çalışıyor. Bizi yersiz yurtsuz bırakmaya çalışıyor” tepkisini gösterdi.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çağdaş Gazeteciler Derneği Bursa Şubesi’nin lokalinin de içinde olduğu binasının yıkılmasına karar verdi. ÇGD Bursa Şubesi Başkan Yardımcısı Ozan Kaplanoğlu, belediyenin yıkım kararını değerlendirdi.

Bursa’nın önemli gazetecilerinin, 2 Aralık 1989’da kurulan derneğin hem üyesi hem yöneticisi olduğunu belirten Kaplanoğlu, ANKA Haber Ajansı’na şunları söyledi:

“Daha önce de buradan tahliye edilme söylentileri olmuştu. Ama daha önceki belediye başkanları buna cesaret edememişti. Geri adım attıracağımı biliyoruz. Yıkım tarihi, bizim açımızdan çok önemli. 2 Aralık'ta derneğimizi tahliye etmemiz isteniyor. 2 Aralık 1989, Çağdaş Gazeteciler Derneği Güney Marmara yani Bursa Şubesi'nin kuruluş tarihidir.

Aslında bu bile şunu gösteriyor, AKP’li Büyükşehir Belediyesi ve AKP’li Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, çağdaş gazetecilerden, sadece Çağdaş Gazeteciler Derneği'nden değil, muhalif gazetecilerden, çağdaş gazetecilerden intikam almaya çalışıyor. Bizi yersiz yurtsuz bırakmaya çalışıyor.

Bırakabilir mi? Hayır, elbette ki bırakamaz. Çünkü az önce de söylediğim gibi 1989 yılında kurulan ve bugüne kadar Aziz Nesin, Uğur Mumcu gibi en önemli gazetecileri ağırlamış; Bursa'nın belleği, gazetecilerin belleği, gazetecilerin, siyasetçilerin belleği diyebileceğimiz bir derneği hiçbir kuvvet yıkamayacaktır. Bu anlamda bu bir intikam çalışmasıdır."

"AKP YÖNETİMİNİN DERDİ SİT ALANLARI DEĞİL"

Kültürpark ve çevresindeki düzenlemelerin 5-6 yıl önce, Atatürk Stadyumu ile başladığını ve Kapalı Spor Salonu ile devam ettiğini söyleyen Kaplanoğlu, stadyum içerisinde bulunan ve temelini Mustafa Kemal Atatürk’ün attırdığı tarihi tribünün yıkılmayacağı sözünün verilmesine rağmen bu sözün tutulmadığını anımsattı.

Kültürpark içerisinde birçok derneğin ve sosyal tesisin bulunduğunu ve Anadolu Spor Gazeteciler Derneği’nin geçen yıl yıkıldığını söyleyen Kaplanoğlu şunları söyledi:

“Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin yıkılması için hiçbir sebep yok. Çünkü daha neredeyse bir sene önce tam 20 metre ötemize yeni bir bina yapıldı. Yani eğer siz oraya SİT alanı olarak planlıyorsanız, yeni bina yapmasına zaten izin vermemeniz gerekir. Bu, az önce de söylediğim gibi Büyükşehir Belediyesi'nin SİT alanlarına önem verdiğini göstererek yaptığı bir hareketten ziyade Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden intikam alma politikasıdır. Saten 18-19 yıllık AKP iktidarının ve AKP’nin büyükşehir ve ilçe belediyelerinin yönetimine baktığımızda zaten Bursa'da hiçbir biçimde, ne tarihi yapıya ne SİT alanlarına ne doğaya ne çevreye zaten önem verdiklerini düşünmüyoruz.

Dolayısıyla Çağdaş Gazeteciler Derneği’nin, İkinci Derece Sit Alanı olması nedeniyle değil, intikam olması nedeniyle yıkıldığı düşünüyoruz. 2 Aralık'ta biz Çağdaş Gazeteciler Derneği’nde olacağız. Şubemizin önünde olacağız ve orayı yıktırmamak için elimizden geleni yapacağız."

 

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.