Ekonomi (Web Sitesi) - Web Sitesi | Haber Girişi: 12.05.2022 - 15:08, Güncelleme: 12.05.2022 - 15:12

‘Bu Meslek Artık Bir Gün Et, 40 Gün Dert Yediriyor’

 

‘Bu Meslek Artık Bir Gün Et, 40 Gün Dert Yediriyor’

Mazot, gübre, elektrik ve suya gelen zamlar sedirci esnafını da etkiledi. Geçen sene deste deste sedir satan esnaf, bu sene üst üste gelen zamlar nedeniyle siftah yapamadan evine gidiyor. Sedircilik yapan Üzeyir Deveci, “Eskisi gibi satış yok. Geçen senelere göre satışlarımız düşük. Bu meslek artık bir gün et, 40 gün dert yediriyor. Satamadığımda sedirler maalesef çöpe gidiyor” diyor.
“5 LİRANDA ALIP, 7 LİRAYA SATIYORUZ AMA ALAN YOK” Sedircilik yapan Üzeyir Deveci, sedir fiyatlarının artan mazot ve gübre fiyatlarına karşın normal seviyede olduğunu ifade ederek, “Bu sene fiyatlar normal sedirler Batman’dan, Mersin’den ve Eski Malatya’dan sedirler geliyor. Türkiye’nin her tarafından sedir geliyor. Demetleri 7 ila 10 TL’den satılıyor. Zaten bize gelen fiyat 5 TL. Bunun işçi parası, su parasını üzerine koyduğumuza emeğimizin karşılığını zor alıyoruz.  Bu tezgâhta yevmiyem çıktımı bana yetiyor” dedi. Elektrik ve suya gelen zammın sedir satışlarını olumsuz etkilediğini kaydeden Deveci, “Satışlar bu sene ağır gidiyor gidiyor. Nedeni su ve elektriğe gelen zamlar. Köylünün alım gücü kalmamış, markete gidemiyor. Köylüden sediri 5 liradan alıp, 7 liraya satıyorum ama müşteri almıyor. Daha ucuza sedir arıyorlar. Bu fiyatların altında sattığımda maliyeti kurtarmıyor. Gazetenin kilosu 10 TL, poşetin kilosu ise 50 TL. Biz sediri 7 ila 10 TL arasında satıyoruz. Maliyetler çok yüksek, siftah yapamadığımız bile oluyor. Önceden satışlar daha güzeldi ama bu sene su ve elektrik faturalarındaki artışın yanı sıra alım gücü düştü, dolayısıyla bizim satışlarımıza da yansıdı. Geçen sene 500 deste satış yapıyordum busene 200 deste satışı ancak yapabiliyorum. Millet, ‘para yok’ diyor, iki bağ alıyor, fazla alamıyor” ifadelerini kullandı.   “HER ŞEY ÇOK PAHALI, MAZOT ALDI BAŞINI GİTTİ” Deveci, genelde domates ve biber sedirlerinin alındığını belirterek, şunları söyledi: “Vatandaşlar daha önce her türlü sedirden alırdı şimdi bir domates ya da bir biber alıyor. Eskisi gibi satış yok. Geçen senelere göre satışlarımız düşük. Bu meslek artık bir gün et, 40 gün dert yediriyor. Satamadığımda sedirler maalesef çöpe gidiyor. Müşteriye bayat mal veremeyiz. Üretici de oldukça zor durumda. Mazot zamları bir yandan elektrik ve su faturalarındaki artış diğer yandan çiftçilerde mağdur durumdalar. Her şey oldukça pahalı, mazot aldı başını gitti. Arabamla sebze taşıyorum, komisyoncu bile dert yanıyor. Bu işten bu sene hiçbir şey anlamadım.” “ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ” Sedirci esnafı Mehmet Koyutürk ise sedir satışlarının durgun olduğunu ifade ederek, “Şu anda köylüler gelmedi. Kayısıyı önce don sonra dolu vurdu. Ben köylülerin sedir ekeceğine inanıyorum. Mecburen tarlalarını boş koymazlar. Aslında arayıp soran çok ama gelen yok” dedi. Geçen sene satışlarının iyi olduğunu ancak bu sene alım gücünün düşmesinden dolayı satışların durduğunu kaydeden Koyutürk, “Geçen sene satışlarımız güzeldi ama bu sene düşük. Bu sene sedirler pahalı olduğu için vatandaş almıyor. Aslında vatandaşlarda haklı çünkü mazotun fiyatı ortada, üretici de şikâyetçi köylü de çünkü zamlardan dolayı kımıldayamıyorlar” diye konuştu.
Pencereyi Kapat
Mazot, gübre, elektrik ve suya gelen zamlar sedirci esnafını da etkiledi. Geçen sene deste deste sedir satan esnaf, bu sene üst üste gelen zamlar nedeniyle siftah yapamadan evine gidiyor. Sedircilik yapan Üzeyir Deveci, “Eskisi gibi satış yok. Geçen senelere göre satışlarımız düşük. Bu meslek artık bir gün et, 40 gün dert yediriyor. Satamadığımda sedirler maalesef çöpe gidiyor” diyor.

“5 LİRANDA ALIP, 7 LİRAYA SATIYORUZ AMA ALAN YOK”

Sedircilik yapan Üzeyir Deveci, sedir fiyatlarının artan mazot ve gübre fiyatlarına karşın normal seviyede olduğunu ifade ederek, “Bu sene fiyatlar normal sedirler Batman’dan, Mersin’den ve Eski Malatya’dan sedirler geliyor. Türkiye’nin her tarafından sedir geliyor. Demetleri 7 ila 10 TL’den satılıyor. Zaten bize gelen fiyat 5 TL. Bunun işçi parası, su parasını üzerine koyduğumuza emeğimizin karşılığını zor alıyoruz.  Bu tezgâhta yevmiyem çıktımı bana yetiyor” dedi.

Elektrik ve suya gelen zammın sedir satışlarını olumsuz etkilediğini kaydeden Deveci, “Satışlar bu sene ağır gidiyor gidiyor. Nedeni su ve elektriğe gelen zamlar. Köylünün alım gücü kalmamış, markete gidemiyor. Köylüden sediri 5 liradan alıp, 7 liraya satıyorum ama müşteri almıyor. Daha ucuza sedir arıyorlar. Bu fiyatların altında sattığımda maliyeti kurtarmıyor. Gazetenin kilo su 10 TL, poşetin kilo su ise 50 TL. Biz sediri 7 ila 10 TL arasında satıyoruz. Maliyetler çok yüksek, siftah yapamadığımız bile oluyor. Önceden satışlar daha güzeldi ama bu sene su ve elektrik faturalarındaki artışın yanı sıra alım gücü düştü, dolayısıyla bizim satışlarımıza da yansıdı. Geçen sene 500 deste satış yapıyordum busene 200 deste satışı ancak yapabiliyorum. Millet, ‘para yok’ diyor, iki bağ alıyor, fazla alamıyor” ifadelerini kullandı.

 

“HER ŞEY ÇOK PAHALI, MAZOT ALDI BAŞINI GİTTİ”

Deveci, genelde domates ve biber sedirlerinin alındığını belirterek, şunları söyledi:

“Vatandaşlar daha önce her türlü sedirden alırdı şimdi bir domates ya da bir biber alıyor. Eskisi gibi satış yok. Geçen senelere göre satışlarımız düşük. Bu meslek artık bir gün et, 40 gün dert yediriyor. Satamadığımda sedirler maalesef çöpe gidiyor. Müşteriye bayat mal veremeyiz. Üretici de oldukça zor durumda. Mazot zamları bir yandan elektrik ve su faturalarındaki artış diğer yandan çiftçilerde mağdur durumdalar. Her şey oldukça pahalı, mazot aldı başını gitti. Arabamla sebze taşıyorum, komisyoncu bile dert yanıyor. Bu işten bu sene hiçbir şey anlamadım.”

“ALIM GÜCÜ DÜŞTÜ”

Sedirci esnafı Mehmet Koyutürk ise sedir satışlarının durgun olduğunu ifade ederek, “Şu anda köylüler gelmedi. Kayısıyı önce don sonra dolu vurdu. Ben köylülerin sedir ekeceğine inanıyorum. Mecburen tarlalarını boş koymazlar. Aslında arayıp soran çok ama gelen yok” dedi.

Geçen sene satışlarının iyi olduğunu ancak bu sene alım gücünün düşmesinden dolayı satışların durduğunu kaydeden Koyutürk, “Geçen sene satışlarımız güzeldi ama bu sene düşük. Bu sene sedirler pahalı olduğu için vatandaş almıyor. Aslında vatandaşlarda haklı çünkü mazotun fiyatı ortada, üretici de şikâyetçi köylü de çünkü zamlardan dolayı kımıldayamıyorlar” diye konuştu.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.