Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 11.10.2021 - 17:34, Güncelleme: 11.10.2021 - 17:43
kitap

Akademisyen Can Candan, Rektörlük Talimatı İle Boğaziçi Üniversitesi'ne Alınmadı

 

Akademisyen Can Candan, Rektörlük Talimatı İle Boğaziçi Üniversitesi'ne Alınmadı

Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevine Rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından son verilen akademisyen Can Candan, güvenlik güçleri tarafından kampüse alınmadı. Candan, rektörlüğün talimatı üzerine içeri alınmadığını söyledi. Boğaziçili akademisyenler de sırt dönme eylemlerini Candan'ın içeri girmek için beklediği Kale Kapı'nın önünde yaptı.
Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun görevden alınmasının ardından rektör olarak atanan Prof. Dr. Naci İnci, öğretim görevlisi Can Candan'ın görevini sonlandırmıştı. Akademisyen Can Candan, öğrencilere açık ders vermek üzere bugün Güney Meydan'a gitmek isterken kampüse alınmadı. Candan, yaptığı açıklamada, rektörlüğün talimatı ile içeri alınmadığını belirterek, "Benim için en üzüntü verici olan şey, şu anda 14 yıllık kurumumun kapısında çevik kuvvet tarafından, güvenlik görevlileri tarafından, sivil polisler tarafından çevrilmiş olmamız" dedi.  "ÖĞRENCİLERİMLE BULUŞMAM ENGELLENİYOR" İçeri alınmadığı Kale Kapı'nın önünde bekleyen Candan, öğrencilerinin eğitim hakkının ihlal edildiğini söyleyerek şöyle konuştu: "Boğaziçi Üniversitesi'nin Kale Kapı olarak bilinen Aşiyan kapısındayız. Bugün saat 10:00’da öğrencilerimle bir buluşma organize edilmişti. Belgesel sinema dersimin ilk buluşmasını, Güney Meydan'da öğrencilerimle bir açık ders olarak gerçekleştirecektim. Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan eşimle birlikte aracımızla geldik. Beni gördükleri zaman ‘Hocam sizi okula alamayız’ dediler. ‘Neden’ dediğimde, ‘Rektörlüğün talimatı’ dediler. Bu şekilde yapmayı planladığım açık dersimi şu anda yapamıyorum. Öğrenciler bekliyor, ben bekliyorum. Aynı zamanda ben tabii 14 senedir bu kurumun akademisyeni olduğum için aile sağlık merkezinde doktorum var. Ofisim burada. Dolayısıyla benim şu anda akademisyenliğim bir yana, bir vatandaş olarak sağlık hizmetine erişimim engellenmiş durumda. Bankaya ulaşmam ve bankada işlemlerimi yapmam engellenmiş durumda. Aynı zamanda da eşimi de ofisine bırakamıyorum. Tutanak tuttuk. Banka işimi ya da doktor işimi acil olmadığı için belki başka zaman da halledebilirim ama benim için en üzüntü verici olan şey, şu anda 14 yıllık kurumumun kapısında çevik kuvvet tarafından, güvenlik görevlileri tarafından, sivil polisler tarafından çevrilmiş olmamız, kampüse alınmamamız ve en trajik olan da tabii ki ve en üzücü olan da öğrencilerimin eğitim hakkının şu anda ihlal ediliyor olması ve öğrencilerimle buluşmamın engelleniyor olması. Bu gerçekten çok üzücü bir şey. 2021 yılının Türkiye'sinde görmek istemediğimiz şeyler bunlar. Ama hepiniz takip ediyorsunuz. Ocak ayının başından beri Boğaziçi Üniversitesi'nde olanları takip ediyorsunuzdur diye ümit ediyorum. Bunların olmaması gerekiyor. Bunların değişmesi gerekiyor." Akademisyenler ise Candan'a destek olmak için Kale Kapı'nın önüne gelerek onunla birlikte nöbet tuttu.
Pencereyi Kapat
Boğaziçi Üniversitesi’ndeki görevine Rektör Prof. Dr. Naci İnci tarafından son verilen akademisyen Can Candan, güvenlik güçleri tarafından kampüse alınmadı. Candan, rektörlüğün talimatı üzerine içeri alınmadığını söyledi. Boğaziçili akademisyenler de sırt dönme eylemlerini Candan'ın içeri girmek için beklediği Kale Kapı'nın önünde yaptı.
kitaprek

Boğaziçi Üniversitesi'ne Melih Bulu'nun görevden alınmasının ardından rektör olarak atanan Prof. Dr. Naci İnci, öğretim görevlisi Can Candan'ın görevini sonlandırmıştı. Akademisyen Can Candan, öğrencilere açık ders vermek üzere bugün Güney Meydan'a gitmek isterken kampüse alınmadı.

Candan, yaptığı açıklamada, rektörlüğün talimatı ile içeri alınmadığını belirterek, "Benim için en üzüntü verici olan şey, şu anda 14 yıllık kurumumun kapısında çevik kuvvet tarafından, güvenlik görevlileri tarafından, sivil polisler tarafından çevrilmiş olmamız" dedi. 

"ÖĞRENCİLERİMLE BULUŞMAM ENGELLENİYOR"

İçeri alınmadığı Kale Kapı'nın önünde bekleyen Candan, öğrencilerinin eğitim hakkının ihlal edildiğini söyleyerek şöyle konuştu:

"Boğaziçi Üniversitesi'nin Kale Kapı olarak bilinen Aşiyan kapısındayız. Bugün saat 10:00’da öğrencilerimle bir buluşma organize edilmişti. Belgesel sinema dersimin ilk buluşmasını, Güney Meydan'da öğrencilerimle bir açık ders olarak gerçekleştirecektim. Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyesi olan eşimle birlikte aracımızla geldik. Beni gördükleri zaman ‘Hocam sizi okula alamayız’ dediler. ‘Neden’ dediğimde, ‘Rektörlüğün talimatı’ dediler. Bu şekilde yapmayı planladığım açık dersimi şu anda yapamıyorum. Öğrenciler bekliyor, ben bekliyorum. Aynı zamanda ben tabii 14 senedir bu kurumun akademisyeni olduğum için aile sağlık merkezinde doktorum var. Ofisim burada. Dolayısıyla benim şu anda akademisyenliğim bir yana, bir vatandaş olarak sağlık hizmetine erişimim engellenmiş durumda. Bankaya ulaşmam ve bankada işlemlerimi yapmam engellenmiş durumda. Aynı zamanda da eşimi de ofisine bırakamıyorum.

Tutanak tuttuk. Banka işimi ya da doktor işimi acil olmadığı için belki başka zaman da halledebilirim ama benim için en üzüntü verici olan şey, şu anda 14 yıllık kurumumun kapısında çevik kuvvet tarafından, güvenlik görevlileri tarafından, sivil polisler tarafından çevrilmiş olmamız, kampüse alınmamamız ve en trajik olan da tabii ki ve en üzücü olan da öğrencilerimin eğitim hakkının şu anda ihlal ediliyor olması ve öğrencilerimle buluşmamın engelleniyor olması. Bu gerçekten çok üzücü bir şey. 2021 yılının Türkiye'sinde görmek istemediğimiz şeyler bunlar. Ama hepiniz takip ediyorsunuz. Ocak ayının başından beri Boğaziçi Üniversitesi'nde olanları takip ediyorsunuzdur diye ümit ediyorum. Bunların olmaması gerekiyor. Bunların değişmesi gerekiyor."

Akademisyenler ise Candan'a destek olmak için Kale Kapı'nın önüne gelerek onunla birlikte nöbet tuttu.

Habere ifade bırak !
Habere Ek Video
Habere ait etiket tanımlanmamış.
kitaptanı
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.