Gündem (Anka) - Anka Haber Ajansı | Haber Girişi: 26.08.2021 - 18:35, Güncelleme: 26.08.2021 - 18:35

Adana’da Evleri İşaretlenen Vatandaşlardan yetkililere çağrı

 

Adana’da Evleri İşaretlenen Vatandaşlardan yetkililere çağrı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut; Adana Seyhan’da evleri işaretlenen ve duvarlarına “kızılbaş” yazılan vatandaşları dinledi. Bir vatandaş, “Emniyet’e bildirilmiş. Devlet buralarda kamera bulamadı ama helikopter geceleyin sabaha kadar devamlı geziyor. Bunu devlet çıkartabilir. Bir an evvel hükümetimiz, emniyet güçleri el koysun, bunu bulsun” dedi.
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da evleri işaretlenen ve duvarlarına “kızılbaş” yazılan vatandaşları dinledi. Evi işaretlenen mahalle sakini bir yaşlı kadın, Bulut’a “Bilmiyoruz ki. Kimin günahını alalım? Bizim eve çarpı yazmışlar bir de kızılbaş yazmışlar. Öbürlerine de sade çarpı koymuşlar. Yedi eve… 35 senedir ben buradayım” dedi. “DEVLET ÇIKARTABİLİR, İSTERSE ÇIKARTIR YANİ NASIL ÇIKARTMAYACAK?” Bulut’un konuştuğu Şakir Paşa Cemevi Başkanı Hasan Uçar, konuya ilişkin şunların söyledi: “Böyle çarpı atılan yedi ev var. Buraya ‘kızılbaş’ diye yazılmış onlara yeşil çarpı atılmış. Bunu atanları görmedik. Yalnız, geceleyin dikkat ediyorsanız sabaha kadar helikopter geziyor buralarda. Emniyete bildirilmiş. Devlet buralarda kamera bulamadı ama helikopter gezeleyin sabaha kadar devamlı geziyor. Bunu devlet çıkartabilir. İsterse çıkartır yani nasıl çıkartmayacak? Bugüne kadar böyle bir olay olmadı. Bu dışarıdan gelmiş. Ben 72 senesinde bu mahalleye geldim. Bugüne kadar ben böyle bir olay görmedim. İlk defa böyle bir olay başımıza geldi. Bizim halkımız rahatsız oluyor. Önceki olayların dolayısıyla biz bunu istemiyoruz. Bir an evvel hükümetimiz, emniyet güçleri el koysun bunu bulsun.” CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Bulut, önergesinde konuya ilişkin şunları belirtti: “Seyhan’a bağlı Uçak Mahallesi'ndeki bir sokakta yaşayan Alevi yurttaşların evlerinin duvarına sprey boya ile çarpı işareti konulurken bir evin duvarına hem çarpı hem kızılbaş yazılmıştır.” Çorum, Maraş ve Sivas hala belleklerimizde. Alevi yurttaşlarımızın evine çarpı konması büyük bir provokasyondur.  Alevi yurttaşlarımızın evlerini işaretleyerek yapılan bu insanlık dışı olayı kınıyorum. Kirli ve karanlık ellerin Adana’yı karıştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Sorumluların hemen bulunması için emniyet yetkililerini acilen göreve çağırıyorum. Alevi yurttaşlarımızı da sağduyulu olmaya davet ediyorum. Bu olayın takipçisi olacağız.” Bulut, önergesinde; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti: “-Türkiye genelinde bugüne kadar Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendiği kaç olay yaşanmıştır? -Bu olaylar hangi illerimizde yaşanmıştır? -Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Alevi vatandaşlarının evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır? -Adana’da yaşanılan saldırının ardından hangi işlemler yapılmıştır? -Bölgede bir daha aynı saldırıların yaşanmaması için herhangi bir önlem alınmış mıdır?”  
Pencereyi Kapat
CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut; Adana Seyhan’da evleri işaretlenen ve duvarlarına “kızılbaş” yazılan vatandaşları dinledi. Bir vatandaş, “Emniyet’e bildirilmiş. Devlet buralarda kamera bulamadı ama helikopter geceleyin sabaha kadar devamlı geziyor. Bunu devlet çıkartabilir. Bir an evvel hükümetimiz, emniyet güçleri el koysun, bunu bulsun” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da evleri işaretlenen ve duvarlarına “kızılbaş” yazılan vatandaşları dinledi. Evi işaretlenen mahalle sakini bir yaşlı kadın, Bulut’a “Bilmiyoruz ki. Kimin günahını alalım? Bizim eve çarpı yazmışlar bir de kızılbaş yazmışlar. Öbürlerine de sade çarpı koymuşlar. Yedi eve… 35 senedir ben buradayım” dedi.

“DEVLET ÇIKARTABİLİR, İSTERSE ÇIKARTIR YANİ NASIL ÇIKARTMAYACAK?”

Bulut’un konuştuğu Şakir Paşa Cemevi Başkanı Hasan Uçar, konuya ilişkin şunların söyledi:

“Böyle çarpı atılan yedi ev var. Buraya ‘kızılbaş’ diye yazılmış onlara yeşil çarpı atılmış. Bunu atanları görmedik. Yalnız, geceleyin dikkat ediyorsanız sabaha kadar helikopter geziyor buralarda. Emniyete bildirilmiş. Devlet buralarda kamera bulamadı ama helikopter gezeleyin sabaha kadar devamlı geziyor. Bunu devlet çıkartabilir. İsterse çıkartır yani nasıl çıkartmayacak? Bugüne kadar böyle bir olay olmadı. Bu dışarıdan gelmiş. Ben 72 senesinde bu mahalleye geldim. Bugüne kadar ben böyle bir olay görmedim. İlk defa böyle bir olay başımıza geldi. Bizim halkımız rahatsız oluyor. Önceki olayların dolayısıyla biz bunu istemiyoruz. Bir an evvel hükümetimiz, emniyet güçleri el koysun bunu bulsun.”

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, konuya ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi. Bulut, önergesinde konuya ilişkin şunları belirtti:

“Seyhan’a bağlı Uçak Mahallesi'ndeki bir sokakta yaşayan Alevi yurttaşların evlerinin duvarına sprey boya ile çarpı işareti konulurken bir evin duvarına hem çarpı hem kızılbaş yazılmıştır.”

Çorum, Maraş ve Sivas hala belleklerimizde. Alevi yurttaşlarımızın evine çarpı konması büyük bir provokasyondur.  Alevi yurttaşlarımızın evlerini işaretleyerek yapılan bu insanlık dışı olayı kınıyorum. Kirli ve karanlık ellerin Adana’yı karıştırmasına müsaade etmeyeceğiz. Sorumluların hemen bulunması için emniyet yetkililerini acilen göreve çağırıyorum. Alevi yurttaşlarımızı da sağduyulu olmaya davet ediyorum. Bu olayın takipçisi olacağız.”

Bulut, önergesinde; İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şu soruları yöneltti:

“-Türkiye genelinde bugüne kadar Alevi vatandaşların evlerinin işaretlendiği kaç olay yaşanmıştır?

-Bu olaylar hangi illerimizde yaşanmıştır?

-Önergenin yanıtlandığı tarihe kadar Alevi vatandaşlarının evlerini işaretleyen kişilerden kaçı yakalanmıştır? Bu kişilerden kaçı ceza almıştır?

-Adana’da yaşanılan saldırının ardından hangi işlemler yapılmıştır?

-Bölgede bir daha aynı saldırıların yaşanmaması için herhangi bir önlem alınmış mıdır?”

 

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve gunestv.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.