ANASAYFA KÜNYE REKLAM İNSAN KAYNAKLARI İLETİŞİM
Üye Girişi Üye Ol Giriş Sayfam Yap Sık Kullanılanlara Ekle  
Haber Ara    
   GÜNDEM  |  SANAT  |  KULİS  |  GÜNCEL  |  GÜNDEM  |  SİYASET  |  ASAYİŞ  |  EKONOMİ  |  SPOR  |  SAĞLIK  |  KÜLTÜR SANAT  |  DÜNYA  |  MAGAZİN  |  TÜRKİYE  |     RESİM GALERİSİ  |    VİDEOLAR  |    KÖŞE YAZILARI
Karakter boyutu :
Metni küçült
Metni büyüt

ZEYNEL ABİDİN TÜRBESİNDE,BİRLİK LOKMASI VE AŞURESİ

08.11.2015 18:25:00   |   650 kişi okudu
Bu haberi paylaş

ZEYNEL ABİDİN TÜRBESİNDE, BİRLİK LOKMASI VE AŞURESİ

Muharrem ayı münasebeti ile Cem Vakfı, Zeynel Abidin Vakfı ve Ehlibeyt Kültür Derneği’nin birlikte düzenlediği, Abdal Musa Lokması ve Aşure etkinliği düzenlendi.

Zeynel Abidin Türbesinde düzenlenen ortak etkinliğe Vali Süleyman Kamçı, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, İl Müftüsü Ümit Çimen, Malatya Baro Başkanı Enver Han, Cem Vakfı Başkanı Eşref Doğan, Zeynel Abidin Vakıf Başkan Erdoğan Ünverdi, Ehlibeyt Kültür Derneği Başkanı Sadık Gökgöz, İlçe Kaymakamları, çeşitli basın ve STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan etkinlikte il konuşmayı yapmak üzere kürsüye gelen Zeynel Abidin Vakfı Başkanı Erdoğan Ünverdi, “Ben bütün insanlara dinimizin ilkeleri olan sevgi, barış, kardeşlik ilkeleri doğrultusunda hayatınıza devam edin diyorum. Hiç kimse birbirini farklı olduğu için öldürmesin katletmesin. Herkes birbirinin inancına düşüncesine saygılı olsun ve aşure çorbasını da huzura, barışa, kardeşliğe vesile olmasını diliyorum” dedi. Ünverdi’nin ardından Ehlibeyt Kültür Derneği Başkanı Sadık Gökgöz, ehlibeyt ve Kerbela’ya ilişkin konuşmasını yaptı.

Cem Vakfı Başkanı Eşref Doğan ise günün anlam ve önemine ilişkin şu ifadeleri kaydetti, “Muharrem ayı İslam’da eski Arap geleneğinde kan dökülmesi haram olan 3 aylara denir. Yanı başımıza bakalım, Suriye, Irak, Mısır, Tunus, Libya, Afganistan, Pakistan hepsi İslam coğrafyası ve akan kan İslam kanı. Öyle ise bizim üstümüze kapanan rahmet yollarının tıkanmaması için bizim toplumsal bir tövbeye ihtiyacımız var. Bugün burada ve özellikle birkaç senedir Malatya coğrafyasında yapmış olduğumuz etkinliklerin tekrar rahmet yollarının, rahmet kapılarının açılması için bir faaliyet olarak görüyorum. Buna başta sayın Valimiz, belediye başkanımız, sayın müftülerimiz olmak üzere tıkanan rahmet yollarının açılmasındaki gayretlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Eğer bizler birbirimize gönül kapılarımızı açmazsak kıyamete kadar Cenabı Allah’ın rahmetinden mahrum kalırız. Unutmayalım ehlibeyt sevgisi tüm İslam’ın çimentosudur. Allah bir daha Kerbela’lar göstermesin. Hepinizi saygıyla selamlıyorum”

“KERBELAYI YAŞAYANLAR HEPİMİZİN ORTAK DEĞERİDİR”

Eşref Doğan’ın ardından kürsüye gelerek konuşma yapan İl Müftüsü Ümit Çimen, “Bir Muharrem ayını uğurlamak üzereyiz. Sevgili Peygamberimizin Şehrullah dediği Allah’ın ayı ve hürmete şayan bir ay olarak bizlere takdim ettiği bir ay Muharrem. Bu ay içerisinde sevgili Peygamberimizden sonra adeta kara bulutların üzerine çöktüğü hüzne dönüştüğü bir ay. Bize Muharrem Kerbela’yı dolayısı ile ehlibeyti hatırlatır. Bu ay içerisinde ibadetler yaptık. Öncelikle oruçlar tuttuk. Allah bu ibadetlerimizi, oruçlarımızı dergahında kabul etsin. Sevgili dostlar ehlibeyt Hz. Peygamber için çok kıymetli ona Allah değer veriyor, Resulallah değer veriyor. Başta ehlibeytin birinci mensubu Hz. Fatıma annemiz peygamberimizin benim parçam dediği ciğer paresi, onu sevindiren beni sevindirmiş olur, onu üzen beni üzmüş olur dediği Fatıma annemiz. Dünyada da ahrette de kardeşim dediği bizim irfan geleneğimizi derinden etkileyen şahı velayet sultanı evliya Hz. Ali efendimiz ve yine peygamberimizin benim cennet çiçekleri dediği öpüp kokladığı reyhanlarım diye takdim ettiği Hz. Hasan ve Hüseyin efendimiz. Bunların hepsi ümmeti peygamber için çok önemlidir. Zira bizi emanet ettiği Kuran-ı Kerim’den sonra ehlibeyttir biliyorsunuz. Bu itibarla bizi bir araya getiren, bizi bir eden en önemli asgari müştereklerimizin başında gelen şüphesiz ehlibeyttir. Onlara tarihte acı yaşatanların hiçbirinin tarihte gönlümüzde zerre kadar yeri yoktur. Ama Kerbela’yı yaşayanlar hepimizin ortak değeridir kardeşlerim. Bu duygularla sözlerimi bitirirken ehlibeyti Mustafa’nın muhabbeti her daim yüreklerimizde baki kalsın” dedi.

Çimen’in ardından bir başka konuşmayı yapmak üzere sözü alan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan birlik ve beraberliğin sağlandığı organizasyon ev sahiplerine teşekkür ederek, “Tabi burada biz belediye başkanı olarak temennilerimizi ileteceğiz ayrıca tabip niteliğinde mesajlarımızı vereceğiz. Bu organizasyonu yapan vakıf ve derneklerimize teşekkür ediyoruz. Niye teşekkür ediyoruz bizi böyle bir araya toplayıp birlik ve beraberliğimize vesile oldukları için ve bu birlik beraberliğin devamını temenni ediyoruz. Tabi yönetici olarak şunları ifade etmek gerekir. Toplumumuzda, tedirginlik yaratacak, korku, kuşku ve endişeye mahal verecek tutum ve davranışlarınız bizim gibi yöneticiler nezdinde hiçbir zaman, hiçbir şekilde vuku bulmayacağını da burada ifade etmek istiyorum. Bizim yöneticilik anlayışımız vatandaşlarımızın hangi kesim, hangi düşünce, mezhep, etnik kökende olursa olsun hangi milliyette olursa olsun onlara adil, adaletli, doğru ve düzgün bir hizmet sunmaktır. Temel destur ve felsefemiz bu olmuştur. Bizim yönetim anlayışımızda hiçbir vatandaşın tırnağı taşa değmeyecektir. Yani bir mezhebe mensup olduğu için veya bir etnik kökene mensup olduğu için kimse zarar ve ziyana uğramayacaktır. Bu konuda hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Biz bu değerlerin hepsini zenginlik olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.

Son olarak konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Vali Süleyman Kamçı, “Bizler büyük ve şanlı bir milletin mensupları, binlerce yıllık geçmişi olan çok zengin ve köklü bir tarihin varisleriyiz. Bugünümüzü anlamlandırmak ve geleceğimizi tayin etmek için derin mazimizi iyi okumak, milletimizin mayası olan geleneklerimizi ve değerlerimizi yaşatmak mecburiyetindeyiz. Bugün burada bir araya gelmemize vesile olan Abdal Musa Lokması ve Aşure Etkinliği de işte bu değerlerimizden bir tanesidir. Bu birliğin müsebbibi Abdal Musa'nın; "Bir aç doyurun, bir çıplak giydirin. Birer lokma ikram edin, aç olan doysun. Küskün dargın bu lokmayı yemesin. Lokmayı barışık olanlar yesin." ifadesindeki evrensel mesajı iyi okumak lazımdır. Abdal Musa'nın çağlar ötesinden gelen bu çağrısına riayet ederek bir araya gelen Çan'lar, ülkemizin, milletimizin, insanlığın birlik binasına sağlam bir yapıtaşı armağan ettiklerini asla unutmamalıdır. Çünkü bu çağrıda merhamet vardır, cömertlik vardır, ikram vardır, kardeşlik vardır, barış vardır! Bu çağrıda kem söze, kem düşünceye, kem niyete asla ve asla yer yoktur” şeklinde ifade etti, 

Bu haberi paylaş
08 Kasım 2015 Pazar   |   650 kişi okudu
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Son Haberler
 
“SOFULAR’DAN HES TEPKİSİ”
“TRAFİK GELECEKTE ÖNEMLİ SORUN”
2019 YATIRIMLARINDA BELİRSİZLİK HÂKİM
SAADET PARTİSİ PÜTÜRGE ADAYINI BELİRLEDİ
“SORUN ANLAŞMALI ÇİFTÇİ MODELİ İLE AŞILABİLİR”
TÜMGİAD, MALATYA’DA YAPILANMASINI TAMAMLADI
ASIM DEMİRKÖK KİTAPLARINI İMZALADI
“YEMEN HALKI ÖLÜYOR”
“HEDEFİMİZDEN ASLA VAZGEÇMEYECEĞİZ”
EKİPLER, ŞEHİRDE KUŞ UÇURTMUYOR
ORHAN KARACA YEŞİLYURT İÇİN ADAY
MALATYA’DA CUMHURİYET COŞKUSU
“Eczacıların Sorunları Büyük”
PTT'nin 178. Kuruluş Yıl Dönümü
“Yerelde İttifak Bitti”
AŞURE ETKİNLİĞİNE DAVET
“Gadir-i Hum” Etkinliği Düzenlenecek
AK Parti’de Büyük Değişim
Esnafa Sabır Çağrısı
Kışlalar Sanayi Sitesi Oluyor!
 
 
Güneş Tv Medya
 
 
 
Güneş Tv Yayın Akışı
   
 
Copyright © 2004 - 2019  gunestv.com
Malatya Güneş Medya Grup - Güneş Tv - Gerçek Gazetesi